Od dziś możemy odwiedzać centra handlowe czy korzystać z boisk. Żłobki i przedszkola oficjalnie mogą działać, ale w części miast i tak pozostaną zamknięte.
Drugi etap łagodzenia ograniczeń związanych z pandemią został ogłoszony przez rząd, ale budzi mnóstwo wątpliwości. Najwięcej dotyczy żłobków i przedszkoli. Wygląda na to, że spora część samorządów na razie nie zdecyduje się ich otworzyć.
Reklama
Nie wiadomo jak i kiedy
Stolica nie otworzy żłobków i przedszkoli od 6 maja. – Nie ma fizycznej możliwości, aby w tak krótkim czasie przeprowadzić tak poważne przedsięwzięcie jak ponowne uruchomienie placówek, do których trafiają nasze dzieci – stwierdził prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
– Jak wytłumaczyć trzyletniemu dziecku, by trzymało dystans dwóch metrów od swojego rówieśnika czy od opiekunki? – pytał retorycznie Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku, gdzie przedszkola nie zostaną otwarte przed 24 maja. Wtórowała mu Monika Niewińska, dyrektor Żłobka Miejskiego nr 3 w Białymstoku. – Nie jesteśmy w żaden sposób przygotowani, nie mamy wystarczającej ilości środków dezynfekcyjnych, środków ochrony osobistej, procedur – stwierdziła. Zwracała też uwagę na aspekt psychologiczny, tzn. najmniejsze dzieci mogą źle zareagować na opiekuna ubranego w maseczkę czy przyłbicę.
„Zapowiedziana data ani decyzja nie były konsultowane z jednostkami samorządu terytorialnego” – twierdzi Unia Metropolii Polskich, podkreślając, że wytyczne rządowe są zbyt ogólne i przerzucają odpowiedzialność na samorządy oraz dyrektorów placówek.
Z galerii trzeba usunąć ławki, fotele, doniczki, strefy zabaw
Władze Katowic przedstawiły własny harmonogram odmrażania żłobków i przedszkoli. – Jeżeli sytuacja pozwoli, od 18 maja zostałyby otwarte dla dzieci, których rodzice wyraziliby wcześniej taką chęć. Z kolei od 24 maja, kiedy kończy się możliwość otrzymywania dodatkowych zasiłków opiekuńczych, żłobki i przedszkola powróciłyby do normalnego funkcjonowania – zapowiedział prezydent miasta Marcin Krupa. Pod znakiem zapytania stoi otwarcie od 6 maja placówek w Rzeszowie i Częstochowie.
– To nie jest obowiązek, to nie jest uruchomienie przedszkoli w pełnym zakresie, chodzi tylko o opiekę na czas, gdy rodzice muszą pójść do pracy – odpowiedział na wątpliwości samorządów minister zdrowia Łukasz Szumowski.
Wytyczne przeciwepidemiczne dla przedszkoli i żłobków. SZCZEGÓŁOWE PRZEPISY SANEPIDU
Zobacz również
Mniej kontrowersji budzi częściowe otwarcie boisk, np. orlików (maksymalnie dla sześciu osób) czy kortów tenisowych (maks. dla czterech osób), choć niektórzy włodarze podają w wątpliwość sens robienia tego dla kilku osób.