Home Polish Polish — mix Kombajn Idealny, czyli nowa seria kombajnów rotorowych Fendt Ideal

Kombajn Idealny, czyli nowa seria kombajnów rotorowych Fendt Ideal

328
0
SHARE

Żniwa to zarówno dosłownie, jak i w przenośni najgorętszy czas w gospodarstwie. Rolnicy muszą bowiem zebrać w krótkim czasie owoce swojej całorocznej pracy. Aby podołać tym wyzwaniom, AGCO opracowało nową serię kombajnów nazwaną Ideal. Kombajny zostały zaprojektowane z naciskiem na jak największą wydajność, łatwość obsługi i jakość zbieranych plonów. Przekonajcie się, co oferuje ten kombajn.
Autor: Michał Wołosowicz
Tagi:
Żniwa to zarówno dosłownie, jak i w przenośni najgorętszy czas w gospodarstwie. Rolnicy muszą bowiem zebrać w krótkim czasie owoce swojej całorocznej pracy. Aby podołać tym wyzwaniom, AGCO opracowało nową serię kombajnów nazwaną Ideal. Kombajny zostały zaprojektowane z naciskiem na jak największą wydajność, łatwość obsługi i jakość zbieranych plonów. Przekonajcie się, co oferuje ten kombajn.
Inżynierowie koncernu AGCO dostali karkołomne zadanie zaprojektowania nowego kombajnu od podstaw. Swoją ciężką pracę rozpoczęli w roku 2010, a pierwsza oficjalna prezentacja maszyny miała miejsce podczas targów Agritechnica 2017. Ich siedmioletni trud się opłacił, gdyż kombajn został od razu nagrodzony srebrnym medalem targów za innowacyjną konstrukcję, a zaraz potem zgarnął nagrodę Maszyna Roku 2018 w kategorii maszyn żniwnych. Prezentacja tego flagowego kombajnu AGCO na polskich polach miała miejsce w roku 2019, a pierwsze egzemplarze tej innowacyjnej maszyny powinny pojawić się u naszych rolników już w tym sezonie.
Nowa seria kombajnów rotorowych Ideal jest produktem globalnym i będzie występowała pod markami Fendt, Massey Ferguson oraz Challenger. Zgodnie ze strategią koncernu pod tą ostatnią marką kombajn będzie sprzedawany poza Europą. Jednak w każdej z trzech wersji kombajn będzie malowany w takim samym, grafitowym kolorze. Tak naprawdę AGCO zaprojektowało swój flagowy kombajn zupełnie od nowa. Ten fakt pozwolił odejść od pewnych utartych schematów, dzięki czemu zastosowane w maszynie rozwiązania są z jednej strony proste i łatwe w obsłudze, a z drugiej strony dużo funkcji w kombajnie zostało w znacznym stopniu zautomatyzowanych. Zobaczmy, jakie rozwiązania zastosowano na przykładzie kombajnu Fendt Ideal oznaczonego symbolem 9.
Cała seria rotorowych kombajnów Ideal składa się z trzech modeli. Najmniejszy z całej serii oznaczony jako 7 ma jeden rotor i jest napędzany sinikiem AGCO Power o pojemności 9,8 l i mocy 451 KM. Kolejny oznaczony 8 ma już dwa rotory i silnik MAN o pojemności 12,4 l i mocy 538 KM. Największy, oznaczony jako 9, to również maszyna dwurotorowa napędzana silnikiem MAN o pojemności 15,2 l i mocy 647 KM. Sam rotor we wszystkich modelach kombajnu jest dokładnie taki sam. Oczywiście, jeden rotor w 7 powoduje, że kombajn różni się szczegółami budowy od większych braci.
Kombajn bez dodatkowych oznaczeń literowych za cyfrą to maszyna ze zwykłą osią w wersji kołowej. Litery „PL” za cyfrą oznaczają, że kombajn jest wyposażony w poziomowaną hydraulicznie przednią oś, natomiast „T” oznacza wersję „TrackRide”, czyli kombajn na gąsienicach.
Napęd z sinika jest przekazywany bezpośrednio na przekładnię główną Drive Center, bezpośrednio na niej znajdują się główne przekładnie napędzające poszczególne elementy kombajnu. Również pompy hydrauliczne biorą swój napęd bezpośrednio z przekładni głównej. Kombajn ma dwa niezależne obiegi hydrauliczne: jeden odpowiedzialny za napęd, drugi za obsługę pozostałych funkcji. Napęd rotora, przyrządu tnącego oraz kosza sitowego jest wyposażony w mokre sprzęgło, które zapewnia ich płynny rozruch. W całym kombajnie występuje tylko jeden wał typu WOM, jeden łańcuch i trzynaście pasów. Stan napięcia tych ostatnich sprawdza się w specjalnych okienkach umieszczonych przy sprężynach napinaczy. Inżynierowie starali się przekazać napęd na poszczególne podzespoły kombajnu w jak najprostszy sposób.

Continue reading...