Home Polish Polish — mix Operacja "London Bridge", czyli plan na wypadek śmierci królowej Elżbiety II

Operacja "London Bridge", czyli plan na wypadek śmierci królowej Elżbiety II

222
0
SHARE

Opinia publiczna poznała plan operacji London Bridge, czyli postępowania w chwili śmierci Elżbiety II. Dokument, choć istnieje od lat 60., został zaktualizowany m.in. o plan dotyczący mediów społecznościowych i potencjalne ryzyka w przypadku opóźnienia w opuszczaniu flag do połowy masztu.
Niektóre szczegóły dotyczące operacji London Bridge pojawiały się w mediach od kilku lat. Po raz pierwszy dziennikarze ujawnili jednak tak szczegółowy plan działania w przypadku śmierci królowej Elżbiety II we wrześniu 2021 r. Monarchini ma obecnie 96 lat, w kwietniu ubiegłego roku zmarł jej mąż książę Filip. 
REKLAMA

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl
Plan zakłada, że pierwszą osobą spoza rodziny królewskiej i jej najbliższych współpracowników, która dowie się o śmierci Elżbiety II, jest premier. Zadzwoni do niego prywatny sekretarz królowej, nie wiadomo jednak czy użyje hasła “London Bridge został opuszczony”, które wcześniej ustalono jako “szyfr” do przekazania informacji o śmierci monarchini. 
Wówczas z Downing Street do wszystkich ministrów i pracowników rządu zostanie rozesłany mail o treści “Drodzy koledzy, ze smutkiem informuję o śmierci Jej Wysokości Królowej”.

Czytaj także:
Wyciekł plan na wypadek śmierci królowej Elżbiety II. “Blackout” w sieci “Spontaniczna” wizyta rządu w katedrze
Oficjalną informację na ten temat poda państwowa agencja PA Media. Następnie do połowy masztu obniżone zostaną flagi. Plan zakłada, że musi się to wydarzyć w ciągu 10 minut od ogłoszenia informacji, inaczej należy liczyć się ze wściekłością opinii publicznej. 

Pierwszą osobą, która zwróci się do Brytyjczyków, będzie premier. Po przemówieniu szef rządu uda się na spotkanie z księciem Karolem, a następnie wraz z wysokimi rangą doradcami uda się do katedry św. Pawła. Choć jest to precyzyjnie zaplanowane, dokument podaje, że wizyta w katedrze ma wyglądać “spontanicznie”. Następnie przemówienie wygłosi książę Karol.
Zaktualizowany plan zakłada “blackout” stron internetowych rodziny królewskiej. Znajdą się tam jedynie krótkie oświadczenie o śmierci Elżbiety II. Również strony rządowe zostaną częściowo zaczernione. Obowiązywał będzie zakaz umieszczania żadnych nowych informacji, a każdy podany dalej wpis musi uzyskać akceptację szefa departamentu komunikacji rządu.  Procesja wojskowa i wystawienie trumny na widok publiczny
Wewnętrznie dzień śmierci królowej nazywany jest w wojskowej terminologii – “D-Day”.

Continue reading...