Home Polish Polish — mix Putin stanie przed specjalnym trybunałem? Szefowa niemieckiego MSZ "niechętna"

Putin stanie przed specjalnym trybunałem? Szefowa niemieckiego MSZ "niechętna"

148
0
SHARE

Ukraina czyni międzynarodowe starania o postawienie szefa Kremla przed międzynarodowym specjalnym trybunałem. Do tej pory Stany Zjednoczone, Francja i Niemcy odrzucały ten plan, jednak ich opór ostatnio słabnie – pisze „Spiegel”. Jak wskazuje magazyn niechętna powoływaniu trybunału jest szefowa niemieckiego MSZ Annalena Baerbock.
Rosja, prowadząc swoje działania na Ukrainie, nie waha się atakować celów cywilnych. “Ataki na szpitale są zbrodniami wojennymi” – podkreśla „Spiegel” i zaznacza, że rosyjskie rakiety i pociski nie trafiałyby w ukraińskie obiekty cywilne, gdyby to Putin nie zarządził inwazji na sąsiedni kraj.

Reklama
Gdyby nie wojna, żadna zbrodnia wojenna na Ukrainie nie zostałaby popełniona – komentuje Philippe Sands, brytyjski znawca prawa międzynarodowego, dyrektor Centre for International Courts and Tribunals w University College London. Sands domaga się przeprowadzenia śledztwa przeciwko Putinowi i jego dowódcom z powodu ataku, który do tej pory kosztował życie dziesiątek tysięcy ludzi.
Już 28 lutego – piątego dnia wojny – Sands przedstawił swoje stanowisko w artykule w „Financial Times”. Dlaczego nie powołano specjalnego trybunału międzynarodowego? – pytał. Kijów natychmiast podjął ten pomysł, a były premier Wielkiej Brytanii Gordon Brown skontaktował Sandsa z szefem MSZ Ukrainy Dmytro Kułebą. Wkrótce potem ukraiński rząd zaczął propagować wśród zachodnich partnerów powołanie trybunału. Robimy wszystko, by taki trybunał powstał – zapowiedział kilka dni temu prezydent Wołodymyr Zełenski.

ISW: Putin próbuje odzyskać kontrolę, ale czy nowe przepisy pomogą…?

Zobacz również

Rewolucja w międzynarodowym wymiarze sprawiedliwości

Reklama

“Oskarżenie osób odpowiedzialnych za agresywną, nielegalną wojnę brzmi przekonująco. I byłaby to rewolucja w międzynarodowym wymiarze sprawiedliwości” – zauważa „Spiegel”, dodając, że do tej pory trybunał sądzący zbrodnie wojenne działał tylko po zakończeniu II wojny światowej.
Państwa członkowskie Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) w Hadze dopiero w 2010 roku – po burzliwych negocjacjach – włączyły zbrodnię agresji do swojego statutu, jednak wielu członków odmówiło wyrażenia zgody, a nowelizacja weszła w życie dopiero w 2018 roku.

Continue reading...