Home Polish Polish — mix Rel, czyli jak to się stało, że Młodzieżowe Słowo Roku wyraża… zgodę

Rel, czyli jak to się stało, że Młodzieżowe Słowo Roku wyraża… zgodę

188
0
SHARE

PWN, organizator plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku, ogłosił wyniki. Wygrało „rel”, na dalszych pozycjach m.in. „sigma” i „oporowo”.
Co oznacza „rel”? Trudno się było tego nie dowiedzieć, czytając komentarze pod wpisami w mediach społecznościowych lub memami publikowanymi w sieci. To tyle co ‘prawda, zgoda, mam tak samo’. Rzecz pochodzi wprawdzie z angielskiego (od relate albo relatable – czegoś, do czego możemy się odnieść), ale polszczyzna szybko przejęła ten pojawiający się od kilku lat neologizm, a polscy internauci stworzyli nowe formy: rzeczownik „relówa” (analogicznie do „smakówa”, „hotówa”) oraz czasownik „relować”. „Relować z czymś” oznacza tyle co utożsamiać się z jakąś sytuacją. Często z kadrem mema lub wiralowym filmem.
Duża część internetowych pogawędek sprowadza się do tego, że jedni się zgadzają, a inni wręcz przeciwnie. Hasłem wywoławczym – gdy np. ktoś napisze „nie tęsknię za szkołą” – jest wtedy pytanie: „rel czy nie rel?”. I tu sypią się odpowiedzi: rel, nie rel, czasem nawet „pół na pół rel”, co wydaje się już szczytem finezji w tej dwuwartościowej konwencji rozmowy. Gdyby Marek Gaszyński pisał dziś na nowo tekst do „Snu o Warszawie” Niemena, mógłby zamiast „Mam tak samo jak ty” rzucić „rel”.
Skąd tak wielka popularność takiego słowa akurat teraz? W końcu sieć wydaje się zbudowana na kłótniach i sporach.

Continue reading...