Розповідаємо про найцікавіші прем’єри місяця. В лютому в нашому огляді події у Києві, Львові, Харкові, Одесі, Івано-Франківську, Дніпрі та Кропивницькому: лялькова вистава за твором Оксани Забужко, повернення Кайдашів, зірка львівської модерністської арт-сцени Маргит Райх (Сельська) та зірка харківських вулиць Гамлет, художнє осмислення танкових битв та багато іншого.
У січні Росія знову підтвердила: українська культура є мішенню для знищення. Лише за 5 хвилин обстрілів Харкова росіяни пошкодили 65 об’єктів культурної спадщини. За тисячу кілометрів від нього, у Львові російська зброя знищила меморіальний музей генерала-хорунжого УПА Романа Шухевича.
Разом із тим, українське мистецтво нарощує свою силу, щоб задовольнити інтерес, який до нього постав в Україні з початком повномасштабного вторгнення.
Щоб допомогти розібратись у потоці подій, УП.Культура запроваджує публікацію щомісячних оглядів українських прем’єр. В лютому в нашому огляді події у Києві, Львові, Харкові, Одесі, Івано-Франківську, Дніпрі, Кропивницькому і навіть Коломиї: лялькова вистава за твором Оксани Забужко, повернення Кайдашів, зірка львівської модерністської арт-сцени Маргит Райх (Сельська) та зірка харківських вулиць Гамлет, художнє осмислення танкових битв та багато іншого. Харків
Почнемо зі сходу, де попри інтенсивні обстріли не припиняється мистецьке життя. Виставка “Незавершений 2023” Гамлета Зіньківського, що днями відкрилась в Єрмілов Центрі, – наша перша тут рекомендація. Зірка харківського вуличного мистецтва представляє вже шостий річний щоденниковий проєкт. Раніше Гамлет показував свої роботи за 2013, 2015, 2017, 2019 та 2021 роки. В малюнках, які він створював щодня, прослідковуються його зміни через війну. Відвідати виставку можна протягом усього місяця.
Харківський драмтеатр Шевченка представить прем’єру “Орфей”. Ця вистава створена на основі драматичної поеми Лесі Українки “Орфеєве чудо” та інтерпретована в сучасному драматичному тексті Єлизавети Баннікової. Її Орфей – в пікселі і з гітарою шукає відповідь на питання, чи має він право співати під час війни. Виставу вперше покажуть 16 лютого в ДК Art Area.
Академічний театр ляльок вже традиційно готує прем’єри для всієї родини. Для дорослих пропонують виставу “Калинова сопілка” за мотивами повісті Оксани Забужко ”Казка про калинову сопілку” та віршами Діни Чмуж. Також для дорослих відбудуться покази вистави Сергія Жадана “Вертеп. Війна. Вірші”. Для дітей мудрі поради розкажуть в прем’єрній постановці “Як стати королем”, а про життя під час війни в харківському зоопарку розповість “Жираф Монс”. Одеса
2 лютого в Одеському національному художньому музеї спільно з платформою “Минуле / Майбутнє / Мистецтво” відкриють виставку “Степ Мікі Маусів”. Це художнє дослідження двох митців – Даніїла Ревковського й Андрія Рачинського, які є учасниками українського павільйону на Венеційській бієнале – про історію танкових битв. Як стверджують митці, на території України було знищено більше танків, ніж у будь-якій іншій країні світу. Виставка складатиметься із поєднання малюнків і фотографій танків часів 1920-х років, і фільму, знятого у 2022 році в Харківській області.
Цього ж дня Одеський музей сучасного мистецтва відкриє виставку суспільні розломи “Чи промінь, чи ніч”. Разом з Одеським музеєм західного і східного мистецтва проєкт представлятиме таких художників, як Дмитро Ерліх, Микола Карабінович, Андрій Любов, PLOT, Олександр Ройтбурд, Альона Токовенко, Вікторія Хорошилова, Надія Шошина. Куратори Анни Мороховської та Андрія Сігунцова розповідають, як цей проєкт може відгуктнутись багатьом: “У суспільстві адреналін завершує свій вплив, і ми повертаємося до періоду непорозумінь. Важливо знаходити простір, в якому можна досягти домовленості. Діалог – це обмін, який трансформує обидві сторони. Умов для діалогу нині майже не існує. Чи маємо відмовитися від діалогу?…”.
Театр імені Василя Василька готує прем’єрну виставу “Перевізник” на 23 лютого. Її ставитимуть за драмою одеситки Ганни Яблонської. Вона загинула від вибуху у російському аеропорті “Домодедово” 2011 року, коли прилетіла до Москви отримувати премію від часопису “Искусство кино”. В театрі Василька розповіли, що хочуть привернути увагу одеситів до творчості земляків і вшанувати їхню пам’ять.
Діти зможуть подивитися на лауреата премії Леся Курбаса – виставу “Джалапіта.