Home Polish Polish — mix „Gazeta Bankowa”. Witajcie w świecie AI Gazeta Bankowa

„Gazeta Bankowa”. Witajcie w świecie AI Gazeta Bankowa

103
0
SHARE

Jak opanować sztuczną inteligencję? – ostatnie w tym roku wydanie „Gazety Bankowej” dostępne w sprzedaży już od 28 listopada.
Jak opanować sztuczną inteligencję? – ostatnie w tym roku wydanie „Gazety Bankowej” dostępne w sprzedaży już od 28 listopada.
W przypadku AI kluczowe staje się to, jak z nią rozmawiamy – fachowo nazywa się to kompetencją promptowania. Oznacza to, że niemal każdy musi się tego nauczyć, bo efektywne korzystanie z AI to nowa, niezbędna umiejętność – przekonuje na łamach grudniowego wydania „Gazety Bankowej”, Aureliusz Górski, prezes i założyciel CampusAI, jednego z najważniejszych ośrodków naukowych i szkoleniowych w Polsce zajmujących się rozwojem sztucznej inteligencji.
„Polska nie przegrała wyścigu o rozwój sztucznej inteligencji, ale musimy uczciwie przyznać, że mamy sporo do nadrobienia w porównaniu z globalnymi liderami takimi jak USA. To prawda, że najlepsi polscy specjaliści – w tym kilku współtwórców modeli dostarczanych przez OpenAI – znajdują się teraz w zagranicznych ośrodkach, gdzie rozwijają swoje kariery w dynamicznym środowisku technologicznym, czego Polsce niestety brakuje. Wciąż możemy się włączyć do tego wyścigu, tworząc u nas przyjazne warunki dla rozwoju AI” – mówi Aureliusz Górski w wywiadzie zatytułowanym „Jak rozmawiać ze sztuczną inteligencją?”. – „Co jest kluczowe? Infrastruktura i otoczenie prawne, dostęp do danych, a przede wszystkim synergia między nauką, biznesem i państwem. Bez współpracy tych trzech filarów Polska nie stanie się istotnym graczem na rynku AI. To ostatni moment na myślenie długofalowe i odważne inwestycje.”
Prezes CampusAI mówi też o wyzwaniach i niebezpieczeństwach, jakie niesie szybki rozwój sztucznej inteligencji, a także dlaczego w Warszawie powstał wirtualny świat do trenowania interakcji z AI.
Temat sztucznej inteligencji obecny jest też w rozmowie z prof. Gertrudą Uścińską, byłą prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, dzięki której ta instytucja zdigitalizowała skutecznie większość usług. Rektor Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika w Warszawie i przewodnicząca Komitetu Nauk o Pracy i Polityce Społecznej PAN mówi wprost: „Spotykam się z wieloma przedsiębiorcami, którzy mówią wprost, że reformy ułatwiające dostęp do danych w ZUS, stworzenie e-urzędu zmieniły ich postrzeganie całej instytucji i – co najważniejsze – ułatwiły prowadzenie firmy.

Continue reading...