Home Polish Polish — mix Kongres USA interesuje się Polską. Dziennikarz ujawnia dwa dokumenty. Pisali do Mateusza...

Kongres USA interesuje się Polską. Dziennikarz ujawnia dwa dokumenty. Pisali do Mateusza Morawieckiego

307
0
SHARE

Kongresmeni z USA zajmują się Polską – podaje Onet. Portal powołuje się na dwa dokumenty, w których Amerykanie wyrażają zaniepokojenie tym, co się dzieje w Polsce.
Autorami listu do premiera Mateusza Morawieckiego, który jest datowany na 16 kwietnia, są kongresmeni z Komisji Spraw Zagranicznych. W dokumencie napisano, że „Polska jest wartościowym sojusznikiem”, jednak podkreślono, że „ostatnie zmiany w polskim prawie mogą być krokiem wstecz”. Autorzy listu mają na myśli reformę sądownictwa oraz nowelizację ustawy o IPN. Pod listem podpisali się przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Edward. R. Royce, Eliot L. Angel, Gregory W. Meeks oraz Ileana Ros-Lehtinen. Czemu Kongres USA zajmuje się Polską?
Jak podaje Onet, kongresmeni rozpoczęli list od wyrażenia zaniepokojenia zmianami w polskim prawie, które ich zdaniem mogą być „krokiem wstecz dla dotychczasowego silnego przywództwa Polski w przeprowadzaniu demokratycznych reform i ochronie wolności osobistej”.
Autorzy listu mają na myśli reformę sądownictwa, która ich zdaniem „powinna respektować zasady niezawisłości sądów i trójpodziału władzy”, tymczasem wprowadzone zmiany „podważają niezależność sądownictwa, dławią wolność słowa i ograniczają wolność zgromadzeń”.
Amerykańscy kongresmeni są również zaniepokojeni nowelizacją ustawy o IPN . „Ustawa negatywnie wpłynęła na strategiczne interesy oraz relacje i wierzymy, że to gra tych, którzy chcą podzielić NATO” – napisali politycy w liście. Ich zdaniem nowelizacja o IPN ogranicza swobodę wypowiedzi, a także podważa wiarygodność polskiej demokracji. Zdaniem kongresmenów, „zaciemnia ona skomplikowaną historię kraju związaną z antysemityzmem”. Jednocześnie Amerykanie podkreślają, że to głównie Polacy byli ofiarami II wojny światowej. Zamiast kar – jak przewiduje nowelizacja ustawy o IPN – proponują edukowanie społeczeństwa. Co na to Mateusz Morawiecki?
Jak dowiedział się Onet, na list kongresmenów odpowiedział nie Mateusz Morawiecki, a szef dyplomacji, Jacek Czaputowicz. Szef MSZ w dokumencie miał przedstawić wyczerpujące wyjaśnienia dotyczące reformy systemu sprawiedliwości oraz nowelizacji ustawy o IPN.
Ponadto, jak informuje Onet, jeden z kongresmenów chciał wprowadzić poprawkę do ustawy, która autoryzuje wydatki w danym roku obrachunkowym. Zgodnie z tym dokumentem współpraca polsko-amerykańska miałaby zostać uzależniona od przestrzegania rządów prawa i wolności mediów w Polsce. Ostatecznie poprawka została odrzucona. Polska na celowniku UE
Polską interesuje się też Komisja Europejska. W Warszawie był jej wiceszef, Frans Timmermans. Rozmawiał z premierem Mateuszem Morawieckim. Rozmowy dotyczyły praworządności. Czego konkretnie? Nie wiadomo, bo dziennikarze nie mieli możliwości zadawania pytań.
Pół roku temu Komisja Europejska uruchomiła procedurę z artykułu 7 . traktatu UE, zarzucając polskiemu rządowi PiS właśnie naruszenie zasad praworządności.
Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję ws. ustawy o IPN. Podpisze i wyśle do TK Autorami listu do, który jest datowany na, są z Komisji Spraw Zagranicznych. W dokumencie napisano, że „Polska jest wartościowym sojusznikiem”, jednak podkreślono, że „ostatnie zmiany w polskim prawie mogą być krokiem wstecz”. Autorzy listu mają na myśli reformę sądownictwa oraz. Pod listem podpisali się przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Edward. R. Royce, Eliot L. Angel, Gregory W. Meeks oraz Ileana Ros-Lehtinen. Jak podaje, kongresmeni rozpoczęli list od wyrażenia zaniepokojenia zmianami w polskim prawie, które ich zdaniem mogą być „krokiem wstecz dla dotychczasowego silnego przywództwa Polski w przeprowadzaniu demokratycznych reform i ochronie wolności osobistej”. Autorzy listu mają na myśli reformę sądownictwa, która ich zdaniem „powinna respektować zasady niezawisłości sądów i trójpodziału władzy”, tymczasem wprowadzone zmiany „podważają niezależność sądownictwa, dławią wolność słowa i ograniczają wolność zgromadzeń”. Amerykańscy kongresmeni są również zaniepokojeni nowelizacją ustawy o. „Ustawa negatywnie wpłynęła na strategiczne interesy oraz relacje i wierzymy, że to gra tych, którzy chcą podzielić NATO” – napisali politycy w liście. Ich zdaniem nowelizacja o IPN ogranicza swobodę wypowiedzi, a także podważa wiarygodność polskiej demokracji. Zdaniem kongresmenów, „zaciemnia ona skomplikowaną historię kraju związaną z antysemityzmem”. Jednocześnie Amerykanie podkreślają, że to głównie Polacy byli ofiarami II wojny światowej. Zamiast kar – jak przewiduje nowelizacja ustawy o IPN – proponują edukowanie społeczeństwa. Jak dowiedział się Onet, na list kongresmenów odpowiedział nie Mateusz Morawiecki, a szef dyplomacji, Jacek Czaputowicz. Szef MSZ w dokumencie miał przedstawić wyczerpujące wyjaśnienia dotyczące reformy systemu sprawiedliwości oraz nowelizacji ustawy o IPN. Ponadto, jak informuje Onet, jeden z kongresmenów chciał wprowadzić poprawkę do ustawy, która autoryzuje wydatki w danym roku obrachunkowym. Zgodnie z tym dokumentem współpraca polsko-amerykańska miałaby zostać uzależniona od przestrzegania rządów prawa i wolności mediów w Polsce. Ostatecznie poprawka została odrzucona. Polską interesuje się też Komisja Europejska. W był jej wiceszef,. Rozmawiał z premierem Mateuszem Morawieckim. Rozmowy dotyczyły praworządności. Czego konkretnie? Nie wiadomo, bo dziennikarze nie mieli możliwości zadawania pytań. Pół roku temu Komisja Europejska uruchomiła procedurę z artykułu. traktatu UE, zarzucając polskiemu rządowi właśnie naruszenie zasad praworządności.

Continue reading...