Home Polish Polish — mix Portfel statystycznego Polaka. Długi to nie domena tylko najgorzej zarabiających

Portfel statystycznego Polaka. Długi to nie domena tylko najgorzej zarabiających

450
0
SHARE

68 procent rodaków pozytywnie ocenia swoją sytuację finansową, a 22 procent przyznało, że ma gorszą sytuację finansową, bo ich dochody zmalały wobec…
68 procent rodaków pozytywnie ocenia swoją sytuację finansową, a 22 procent przyznało, że ma gorszą sytuację finansową, bo ich dochody zmalały wobec ubiegłego roku – wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów “Portfel statystycznego Polaka”. Jak wskazano, 30 procent Polaków przyznaje, że ich sytuacja finansowa w porównaniu do ubiegłego roku jest lepsza, podczas gdy tych, którym wiedzie się gorzej, jest o 10 p.p. mniej. Na poprawę sytuacji finansowej największy wpływ miał wzrost dochodów gospodarstwa domowego (w 67 procent przypadków), a zdecydowanie rzadziej (27 procent wskazań) ograniczenie wydatków i możliwość zaoszczędzenia – wyliczył KRD. Z kolei 15 procent Polaków przyznało, że ma więcej pieniędzy do dyspozycji, bo udało im się spłacić zaległe zobowiązania w postaci kredytów lub pożyczek. Równocześnie 9 procent ankietowanych poprawę sytuacji przypisuje programowi 500 plus.
Natomiast przyczyn pogorszenia się sytuacji finansowej rodacy upatrują we wzroście wydatków spowodowanych wyższymi kosztami życia w kraju – podano w raporcie. Wskazało na to 61 procent Polaków, których sytuacja finansowa pogorszyła się. Z kolei, 22 procent przyznało, że ma gorszą sytuację finansową, bo “ich dochody zmalały w porównaniu z ubiegłym rokiem”. W porównaniu do pierwszej edycji badania “Portfel statystycznego Polaka”, przeprowadzonego w 2015 roku, z 7 procent do 25 procent wzrósł odsetek osób, które deklarują, że w ogóle nie muszą ograniczać swoich wydatków. To głównie osoby młode lub w średnim wieku o wyższym lub średnim wykształceniu, mieszkańcy wielkich miast, których dochody gospodarstwa domowego przekraczają 6 tysięcy złotych. Jak podkreślił KRD, wysokie dochody nie zawsze świadczą o dobrej sytuacji finansowej. Także w grupie najlepiej zarabiających pojawiło się 7 procent deklaracji o poważnych trudnościach finansowych. “Długi to nie tylko domena najgorzej zarabiających oraz żyjących na granicy ubóstwa, jak może się wydawać, ale w dużej mierze problem klasy średniej, której wiedzie się całkiem dobrze. Często to właśnie osoby zamożne, dobrze sytuowane, trafiają do rejestru dłużników przez brak roztropności, rozrzutność czy zwyczajne zapominalstwo” – powiedział, cytowany w raporcie, prezes Krajowego Rejestru Długów Adam Łącki. Badanie pokazało, że ci, którzy radzą sobie dobrze i pozytywnie oceniają swoją sytuację finansową, widzą swoją przyszłość w jasnych barwach. Co trzeci Polak spodziewa się wzrostu zarobków w najbliższym roku.
Finansowymi optymistami częściej są mężczyźni (47 procent w stosunku do 27 procent) oraz osoby młode. Im młodsze, tym częściej spodziewają się wzrostu wynagrodzenia. Największe szanse na podwyżkę widzą najlepiej sytuowani (dochód gospodarstwa domowego powyżej 6 tysięcy zł) – niemal połowa z nich spodziewa się wzrostu dochodów. Równocześnie niemal połowa z nas liczy się z tym, że w nadchodzących miesiącach wyda więcej niż w latach poprzednich (47 procent). Większych wydatków, zarówno spowodowanych większymi potrzebami, jak i wzrostem cen, spodziewają się osoby od 25. do 34. roku życia (61 proc.), oraz osoby z wykształceniem średnim (50 procent) i wyższym (49 procent). Ankietowani odpowiadając na pytanie o przewidywania ws. oszczędności, spłatę zadłużenia czy ewentualne długi i nowe zobowiązania finansowe, zdecydowanie częściej wskazują na oszczędności (42 procent) i spłatę zadłużenia (15 procent) niż pojawienie się nowego zadłużenia (13 procent) i zaciągnięcie kolejnych zobowiązań finansowych w postaci kredytu lub pożyczki (7 procent). Ewentualnego zadłużenia spodziewają się Polacy po 60. roku życia. Raport “Portfel statystycznego Polaka” (II edycja) dotyczący oceny sytuacji finansowej powstał na podstawie wyników badań przeprowadzonych przez Kantar Millward Brown na reprezentatywnej grupie 1 tysiąca Polaków. KRD jest jednym z pięciu działających w Polsce biur informacji gospodarczej gromadzących, przechowujących i udostępniających dane o nierzetelnych dłużnikach. Oprócz niego, na rynku funkcjonują jeszcze ERIF Biuro Informacji Gospodarczej, BIG InfoMonitor, Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej oraz

Continue reading...