Home Polish Polish — mix Motoryzacja forpocztą Przemysłu 4.0 w Polsce

Motoryzacja forpocztą Przemysłu 4.0 w Polsce

280
0
SHARE

Przemysł 4.0 powoli wchodzi do polskich fabryk, ale od światowej czołówki wciąż dzieli nas spory dystans. Brakuje pieniędzy, pomysłów i ludzi potrafiących pracować z wykorzystaniem najnowszych technologii. Nie odnosi się to jednak do motory
Mówiąc o wprowadzaniu rozwiązań Przemysłu 4.0, trzeba zupełnie inaczej patrzeć na inwestycje typu greenfield i brownfield, czyli zakłady budowane lub dopiero co zbudowane od podstaw i te, które działają od wielu lat.
– W przypadku inwestycji typu greenfield stosowanie technik Industry 4.0 jest oczywiste, bo wyposażamy zakład w nowe maszyny i urządzenia, które posiadają wiele funkcji wspierających Przemysł 4.0 – mówi, kierownik wydziału karoserii w dziale planowania strategicznego Opel Manufacturing Poland.
Najlepszym przykładem inwestycji typu greenfield jest w ostatnich latach wrześnieńska fabryka Volkswagena.
– Obecnie odbywają się pielgrzymki techników do Wrześni, gdzie rzeczywiście zostały zamontowane najnowocześniejsze urządzenia – mówił już kilka miesięcy temu, prezes Volkswagen Poznań. Siemens opracował tu system transportowy dla montażu końcowego.
– Dostaliśmy gołą halę – podłoga i dach. Wszystko, co pomiędzy, musieliśmy zrobić sami. To wymagało zamontowania konstrukcji z tysięcy ton stali, na których można było dopiero montować linię. System transportowy to kilkaset urządzeń pracujących w trybie automatycznym z parametrami, które dostosowuje się w zależności od rodzaju samochodu, wariantów napędu czy wyposażenia – mówi, kierownik projektu w firmie Siemens.
System transportu obejmuje część naziemną i podwieszaną. Pierwsza z nich to nie tylko 64 wózki transportowe SKID, ale też dwie linie transportu taśmowego, także pozwalające operatorom przesuwać się razem z taśmą produkcyjną. Nadwozie część drogi przebywa przodem, część tyłem, a w jednym miejscu trzeba ustawić samochód bokiem do kierunku ruchu, aby zamontować panele pokrywające podłogę. Ustawienie nadwozia w stosunku do kierunku ruchu taśmy ma wpływ na ergonomię działań pracowników. Transport podwieszany to linia główna i dwie podlinie, na których doposaża się drzwi i kokpit.

Continue reading...