Home Polish Polish — mix Rzecznik prezydenta: Andrzej Duda podpisał ustawę obniżającą akcyzę na prąd

Rzecznik prezydenta: Andrzej Duda podpisał ustawę obniżającą akcyzę na prąd

344
0
SHARE

Prezydent podpisał już ustawę, któa ma obniżyć ceny prądu. Wcześniej,  w nocy z piątku na sobotę Senat zaakceptował bez poprawek ustawę obniżającą akcyzę na energię elektryczną, opłatę przejściową oraz ustalającą ceny energii na poziomie z 30 czerwca 2018 r.
Pan prezydent wielokrotnie podkreślał, że każda ustawa, która jest
ustawą prospołeczną, która służy Polakom, będzie przez niego podpisana.
I tak też jest w tej sytuacji. Pan prezydent podpisał ustawę, o której
tutaj rozmawiamy.(…) Jak rozumiem, będzie ona w poniedziałek ogłoszona
w Dzienniku Ustaw. I wchodzi od 1 stycznia 2019 w życie. My się
cieszymy, że tym ważnym problemem rząd się zajął – powiedział w
Spychalski w Polsat News.
Podczas kilkugodzinnej debaty – rozpoczęła się o 21.30 – senatorowie pytali m. in. o zgodność ustawy z prawem unijnym i konstytucją oraz o to, projekt był konsultowany z samorządami i prezydentem Andrzejem Dudą. Ten ostatni zapowiadał już, że podpisze nowelizację. Wiceminister energii Tadeusz Skobel zapewnił, że projekt został uzgodniony z innymi resortami, w tym MSZ. Przyznał, że projekt nie był przedmiotem konsultacji w komisji wspólnej rządu i samorządu, ale – jak zaznaczył – strony ustaliły powołanie wspólnego zespołu, który będzie analizował różne warianty rozwiązań.
Skobel podkreślił, rząd opracował politykę energetyczną do roku 2040. Zwrócił uwagę, że dla bezpieczeństwa dostaw ważny będzie rozwój energetyki rozproszonej.
Opozycja zarzucała, że pośpieszne prace nad ustawą naruszają standardy legislacyjne, wiele przepisów jest niejasnych i podatnych na różne interpretacje, a nowelizacja nie rozwiązuje problemu, który wiąże się z rosnącymi cenami węgla i opłatami za emisje. Nie zgadzacie się na dekarbonizację, ale trzeba za to płacić – powiedział Bogdan Borusewicz (PO). Wytknął rządzącym wprowadzenie zmian, które zastopowały rozwój energetyki wiatrowej.
Powstaje pytanie, czy ta ustawa jest odpowiedzią na przyczyny – powiedział sprawozdawca mniejszości Mieczysław Augustyn (PO). Zacznijmy dbać o czyste powietrze, przejmijmy się zmianami klimatycznymi i na to skierujmy wysiłek. Ta konieczna fastryga to ostatni dzwonek, który powinien obudzić rząd, by zaczął działać na rzecz zmniejszenia emisji CO2 – dodał. Wezwał do wspierania energetyki prosumenckiej i zmiany struktury polskiego miksu energetycznego.
Dopiero zaczynacie nam przedstawiać do konsultacji założenia polityki energetycznej – zarzucił Augustyn rządowi. Zapowiedział zarazem poparcie ustawy mimo zastrzeżeń. Nie będziemy się sprzeciwiać powstrzymaniu gwałtownego wzrostu cen energii. Tak wysokie podwyżki doprowadziłyby wiele firm do upadłości, dla osób niezamożnych byłyby nie do udźwignięcia – mówił.
Andrzej Duda / Shutterstock
Według Marka Borowskiego (Koło Senatorów Niezależnych) przedstawiane cele polityki energetycznej – w tym budowa bloków jądrowych co dwa lata, zmniejszenie udziału węgla z 80 do nieco ponad 30 proc. – są nierealne. To fikcja. Jaka ścieżka dojścia, skąd pieniądze? – pytał Borowski. Ten program powstał na gwałt, w związku z konferencją energetyczną. Cała ta koncepcja jest źle pomyślana. Niedawno obiegła Polskę wieść, że pan minister Tchórzewski na Jasnej Górze powierzył energetykę opatrzności Bożej. Widzę, że tylko opatrzność Boża może pomóc – dodał Borowski.
Jan Maria Jackowski (PiS) podkreślał, że Europa traci konkurencyjność w wyniku wzrostu cen energii. Ocenił, że wyjątkowo restrykcyjne, wysokie normy emisji “nie służą zakładanym celom”. Senatorowie PiS winą za rosnące ceny energii elektrycznej obecnych obarczali premiera Donalda Tuska, który – wbrew stanowisku także parlamentarzystów PO – nie użył weta podczas negocjacji pakietu klimatycznego w 2008 r.

Continue reading...