Sejm wybrał dwoje członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na nową kadencję. Zostaną nimi zgłoszeni przez klub PiS przewodniczący Rady Nadzorczej Polskiej Agencji Prasowej Maciej Świrski oraz sekretarz w Radzie Nadzorczej tej instytucji, Agnieszka Glapiak. Oboje uzyskali po 234 głosy.
We wrześniu kończy się sześcioletnia kadencja obecnych członków KRRiT. Zgodnie z przepisami te same osoby nie mogą ponownie zostać wybrane. W czwartek 15 września Sejm większością głosów wybrał dwóch członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
REKLAMA
Nowymi członkami KRRiT zostali kandydaci zgłoszeni przez PiS – Maciej Świrski, były prezes Polskiej Fundacji Narodowej oraz Agnieszka Glapiak, prawa ręka szefa MON Mariusza Błaszczaka. Oboje uzyskali po 234 głosy. Poparli ich posłowie PiS, Kukiz 15 i koła Polskie Sprawy oraz dwóch niezrzeszonych – Łukasz Mejza oraz Zbigniew Ajchler.
Oprócz nich kandydowali także Jędrzej Skrzypczak i Adam Szynol. Obydwaj to kandydaci klubu Koalicji Obywatelskiej. Otrzymali po 205 posłów opozycji (wszystkich obecnych posłów).
Zobacz wideo Kapitulacja ws. TVN24? Śmiszek: W państwie PiS nic nie dzieje się przez przypadek
Więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl Nowi członkowie KRRiT. Kim są Agnieszka Glapiak i Maciej Świrski?
Jak pisała wcześniej Gazeta Wyborcza, Agnieszka Glapiak “przez ostatnie sześć lat była szarą eminencją MON rządzącą ‘wizerunkiem ministra'”. Według doniesień GW miała ona słynąć z “chronienia ministra Błaszczaka obawiającego się kontaktów z prasą”. “Dziennikarze zajmujący się sprawami wojskowymi znają Agnieszkę Glapiak ze stwierdzenia ‘konferencja prasowa tradycyjnie bez pytań'” – donosi serwis. Do MON miała przejść razem z Błaszczakiem z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Z kolei Maciej Świrski od 2017 r. zasiadał w radzie nadzorczej Polskiej Agencji Prasowej jako jej wiceprzewodniczący, a od 2021 r. jest jej przewodniczącym. W 2012 r. założył Redutę Dobrego Imienia – Polską Ligę przeciw Zniesławieniom, której celem jest obrona dobrego imienia Polski na drodze prawnej i informacyjnej. Jest także jej prezesem. W latach 2016-2018 był także wiceprezesem Polskiej Fundacji Narodowej. Nowy członek KRRiT publikuje ponadto w serwisach Salon24.pl i wPolityce.