Sytuacja na Bliskim Wschodzie robi się coraz bardziej napięta. W Izraelu doszło w piątek do dwóch zamachów terrorystycznych. W jednym z nich zginął włoski turysta, siedmiu innych cudzoziemców zostało rannych.
Sytuacja na Bliskim Wschodzie robi się coraz bardziej napięta. W Izraelu doszło w piątek do dwóch zamachów terrorystycznych. W jednym z nich zginął włoski turysta, siedmiu innych cudzoziemców zostało rannych. Polskie MSZ apeluje do polskich obywateli o zachowanie szczególnej ostrożności; zaleca spokój i rozważenie przełożenia podróży do Izraela i Palestyny do czasu uspokojenia się sytuacji.
“W związku z dzisiejszymi zamachami terrorystycznymi na Zachodnim Brzegu oraz w Tel Awiwie, a także ryzykiem wystąpienia kolejnych aktów przemocy Ambasada RP w Tel Awiwie i Biuro Przedstawiciela RP w Ramallah apelują do polskich obywateli o zachowanie szczególnej ostrożności i unikanie ryzyka” – czytamy w wydanym w piątek późnym wieczorem komunikacie MSZ.
Resort dyplomacji podkreśla, że w szczególności należy unikać przebywania w miejscach, które mogą być celem ataku, np. obiekty kultu religijnego, atrakcje turystyczne, bazary itp. oraz, że stanowczo należy unikać wszelkich zbiegowisk, demonstracji i sytuacji konfliktowych.
W przypadku wystąpienia niebezpiecznego zdarzenia – jak zaznacza MSZ – należy bezwzględnie stosować się do poleceń władz.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.
MSZ podkreśla, że ambasada RP w Tel Awiwie i Biuro Przedstawiciela RP w Ramallah na bieżąco monitorują rozwój sytuacji oraz pozostają w bieżącym kontakcie z miejscowym władzami, ambasadami państw członkowskich UE oraz Ministerstwem Spraw Zagranicznych RP w celu pozyskania i wymiany rzetelnych informacji.
“Mając na uwadze obserwowany w ostatnich dniach wzrost napięcia na Bliskim Wschodzie zalecamy spokój, a także, w miarę możliwości, rozważenie przełożenia podróży do Izraela i Palestyny do czasu uspokojenia się sytuacji” – zaznacza MSZ.
“W związku z ryzykiem wystąpienia ataków rakietowych przypominamy, że w przypadku zagrożenia ostrzałem uruchamiane są syreny alarmowe (dźwięk ciągły modulowany), po których usłyszeniu należy udać się niezwłocznie do schronu (zlokalizowanego w mieszkaniu lub budynku, a także w miejscach publicznych – oznaczone pomarańczowymi znakami ‘public shelter’) i przebywać w nim 10 minut od momentu wyłączenia syren.