Home Polish — mix Łączenie KHW z PGG. Jest porozumienie

Łączenie KHW z PGG. Jest porozumienie

375
0
SHARE

Górnicy z Katowickiego Holdingu Węglowego mogą odetchnąć. Związkowcy podpisali porozumienie w sprawie włączenia KHW do Polskiej Grupy Górniczej. Dzięki temu, pracownicy w piątek mają dostać zaległą część „czternastki”, nie muszą się też martwić o wypłatę za marzec i kolejne miesiące. Połączenie pozwoli obronić 13,5…
Górnicy z Katowickiego Holdingu Węglowego mogą odetchnąć. Związkowcy podpisali porozumienie w sprawie włączenia KHW do Polskiej Grupy Górniczej. Dzięki temu, pracownicy w piątek mają dostać zaległą część „czternastki”, nie muszą się też martwić o wypłatę za marzec i kolejne miesiące. Połączenie pozwoli obronić 13,5 tys. miejsc pracy i wyciągnąć Holding z 2,5 mld zł zadłużenia.
– „Negocjacje były trudne, ale zawsze coś, co jest cenne, rodzi się w dużym wysiłku. Strona społeczna wykazała się dużą odpowiedzialnością. Bez wątpienia na połączeniu spółek korzysta branża, ale przede wszystkim pracownicy, którzy mają zagwarantowane stabilne miejsca pracy i nie będą się musieli bać o swoje wypłaty” – mówi wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.
Zgodnie z porozumieniem po przejściu do PGG , Holdingowy Układ Zbiorowy zostanie rozwiązany. Dzięki temu każdy górnik, w miesiącu zarobi od 300 do 500 zł więcej (w zależności od stanowiska). Średnia pensja górników z KHW ma osiągnąć poziom przeciętnej płacy w PGG i wynosić 6225 złotych. Górnicy mają mieć zagwarantowaną pracę i płacę przez rok, do końca marca 2018. Do tego czasu musi powstać wspólny układ zbiorowy pracy dla 43 tys. osób.
Kopalnie do SRK?
– „Zdecydowano też o szukaniu rozwiązań dla ruchu Śląsk i kopalni Wieczorek. W ciągu 2 tygodni powołane zostaną zespoły. Na podstawie wyników ich prac zostanie podjęta decyzja o dalszej ewentualnej eksploatacji ich złóż” – informuje Tomasz Głogowski, rzecznik PGG.
– „Podpisanie porozumienia otwiera drogę do połączenia Katowickiego Holdingu Węglowego i Polskiej Grupy Górniczej. Po fuzji powstanie silna firma zatrudniająca ok 43 tysięcy pracowników. Połączenie pozwoli na lepsze gospodarowanie złożami, bardziej efektywne wykorzystanie sprzętu, zmniejszenie kosztów, stworzenie lepszej oferty i utworzenie wspólnej sieci sprzedaży” – wyjaśnia Tomasz Rogala, prezes Polskiej Grupy Górniczej.
Jeszcze dziś przedstawiciele Ministerstwa Energii spotkają się z inwestorami. Na jutro zaplanowane są rozmowy z bankami. Po połączeniu PGG (1 kwietnia) zostanie docelowo dokapitalizowana przez inwestorów kwotą ponad 1 mld złotych.

Similarity rank: 9.6
Sentiment rank: -1.7