Home Polish Polish — mix Zmarł ks. Stanisław Małysiak, partyzant Armii Krajowej. Miał 92 lata

Zmarł ks. Stanisław Małysiak, partyzant Armii Krajowej. Miał 92 lata

229
0
SHARE

Ks. Małysiak był bliskim współpracownikiem abp. Wojtyły i Macharskiego.
W wieku 92 lat zmarł ks. Stanisław Małysiak, partyzant Armii Krajowej i działacz antykomunistyczny, bliski współpracownik abp. Wojtyły i Macharskiego. Pogrzeb odbędzie się w czwartek na cmentarzu Rakowickim w Krakowie – poinformowała w sobotę kuria krakowska.
Msza św. żałobna zostanie odprawiona w kościele Mariackim.
Był wielkim patriotą – partyzantem Armii Krajowej, a potem działaczem antykomunistycznym. To był człowiek niezwykle pracowity, ale zawsze pozostawał w cieniu
—mówił o zmarłym ks. Bronisław Fidelus, b. proboszcz parafii mariackiej w Krakowie i wieloletni przyjaciel Małysiaka.
Stanisław Małysiak urodził się 5 maja 1925 r. w miejscowości Ślemień, w powiecie żywieckim. Podczas wojny, jako dziecko, został wysiedlony wraz z rodzicami i rodzeństwem do Majdana Kasztelańskiego na Zamojszczyźnie. Tu pracował fizycznie w młynie i równocześnie działał w Związku Walki Zbrojnej.
Małysiak przynależał do plutonu Brzeziny, uczył się w szkole partyzanckiej. W latach 1942-1944 walczył w Armii Krajowej pod pseudonimem „Sęp” w 9. Pułku Legionów Ziemi Zamojskiej. Brał udział w wielu akcjach bojowych na terenie Zamojszczyzny, m.in. w bitwie w Puszczy Solskiej w 1944 r., podczas niemieckiej akcji pacyfikacyjnej o kryptonimie Sturmwind II. W tym samym roku w czasie jednej z akcji schwytali go Niemcy i osadzili w obozie przejściowym w Zwierzyńcu. Stamtąd został przewieziony do obozu w Lublinie, skąd udało mu się zbiec.
Za działalność partyzancką, na wniosek swojego dowódcy Konrada Bartoszewskiego (ps. Wir), został odznaczony Krzyżem Walecznych, który został wręczony ks. Małysiakowi dopiero po przemianach politycznych w 1989 r.
W 1944 r. po ustaniu działań wojennych Małysiak kontynuował naukę w gimnazjum w Zamościu, ale w 1945 r. unikając w ostatniej chwili aresztowania przez Urząd Bezpieczeństwa, zbiegł do Krakowa. Tu ukończył gimnazjum, teologię na Uniwersytecie Jagiellońskim, seminarium duchowne i przyjął święcenia kapłańskie. Był m.in. kapelanem szpitala psychiatrycznego w Krakowie Kobierzynie.
Od 1963 r. był związany z bazyliką Mariacką. Jeszcze wcześniej, bo w latach 50., rozpoczął pracę w wydziale duszpasterstwa krakowskiej kurii metropolitalnej, gdzie pełnił kolejne funkcje: począwszy od sekretarza do przewodniczącego wydziału.
Był w kurii cały czas. Blisko współpracował i z Karolem Wojtyłą, i z Franciszkiem Macharskim. W czasach komunizmu wielokrotnie pomagał internowanym
—opisywał ks. Fidelus.
Ks. Małysiak założył też Wydawnictwo św. Stanisława.
W 1990 r., na wniosek krakowskiego środowiska żołnierzy Armii Krajowej, kard. Macharski mianował ks. Małysiaka kapelanem organizacji kombatanckich Armii Krajowej.
W 2002 r. uchwałą Rady Miasta Krakowa został odznaczony medalem Cracoviae Merenti.
ann/ PAP

Similarity rank: 4.2
Sentiment rank: -2.5