Home Polish Polish — mix Decyzja PiS uderzy w byłą premier? "Łatwiej będzie postawić Szydło przed Trybunałem...

Decyzja PiS uderzy w byłą premier? "Łatwiej będzie postawić Szydło przed Trybunałem Stanu"

339
0
SHARE

Na stronach Sejmu opublikowano projekty nowelizacji ustaw o Trybunale Konstytucyjnym oraz o sądach powszechnych i Sądzie Najwyższym. Ustawa o TK zakłada publikację trzech orzeczeń z 2016 roku.
Ustawa dotycząca Trybunału Konstytucyjnego przewiduje, że prezes Trybunału i kancelaria premiera zostaną zobowiązane do opublikowania rozstrzygnięć TK z 9 marca, 11 sierpnia i 7 listopada 2016 roku. Orzeczenia te zostaną opatrzone komentarzem, iż zostały wydane z naruszeniem obowiązującego prawa.
Wnioskodawcy – posłowie PiS – piszą w uzasadnieniu, że publikacja rozstrzygnięć Trybunału jest prawnie obojętna, bowiem w dwóch przypadkach przepisy uznane za niezgodne z konstytucją już nie obowiązują, a w trzecim TK orzekł, że przepisy są zgodne z ustawą zasadniczą.
Zdaniem Marcina Matczaka, prawnika z Uniwersytetu Warszawskiego, publikacja orzeczeń będzie miała skutek prawny. Wbrew temu, co mówi poseł Ast, publikacja dotąd nieopublikowanych wyroków TK będzie miała skutek prawny, bo potwierdzi, że ich wcześniejsze nieopublikowanie przez Premier Szydło było nielegalne. Łatwiej będzie ją postawić przed Trybunałem Stanu
– napisał na Twitterze Matczak.
Na stronach sejmowych opublikowany został także projekt zmian w ustawach o ustroju sądów powszechnych i o Sądzie Najwyższym. Przewiduje on między innymi, że bez opinii kolegium sądu oraz KRS minister sprawiedliwości nie będzie mógł podjąć decyzji o odwołaniu prezesa lub wiceprezesa sądu.
Projekt zakłada też zrównanie standardowego przejścia w stan spoczynku – do 65 lat – dla sędziów-kobiet i sędziów-mężczyzn. Sędziowie-kobiety otrzymają w wieku 60 lat prawo wyboru czy chcą przejść w stan spoczynku, czy też dalej sprawować swoją funkcję. Kolejną zmianą jest przyznanie prezydentowi – w miejsce ministra sprawiedliwości – kompetencji w zakresie mianowania asesorów. Ustawa dotycząca Trybunału Konstytucyjnego przewiduje, że prezes Trybunału i kancelaria premiera zostaną zobowiązane do opublikowania rozstrzygnięć TK z, 11 sierpnia i roku. Orzeczenia te zostaną opatrzone komentarzem, iż zostały wydane z naruszeniem obowiązującego prawa. Wnioskodawcy – posłowie – piszą w uzasadnieniu, że publikacja rozstrzygnięć Trybunału jest prawnie obojętna, bowiem w dwóch przypadkach przepisy uznane za niezgodne z konstytucją już nie obowiązują, a w trzecim TK orzekł, że przepisy są zgodne z ustawą zasadniczą. Zdaniem Marcina Matczaka, prawnika z Uniwersytetu Warszawskiego, publikacja orzeczeń będzie miała skutek prawny. – napisał na Twitterze Matczak. Na stronach sejmowych opublikowany został także projekt zmian w ustawach o ustroju sądów powszechnych i o Sądzie Najwyższym. Przewiduje on między innymi, że bez opinii kolegium sądu oraz KRS minister sprawiedliwości nie będzie mógł podjąć decyzji o odwołaniu prezesa lub wiceprezesa sądu. Projekt zakłada też zrównanie standardowego przejścia w stan spoczynku – do 65 lat – dla sędziów-kobiet i sędziów-mężczyzn. Sędziowie-kobiety otrzymają w wieku 60 lat prawo wyboru czy chcą przejść w stan spoczynku, czy też dalej sprawować swoją funkcję. Kolejną zmianą jest przyznanie prezydentowi – w miejsce ministra sprawiedliwości – kompetencji w zakresie mianowania asesorów.

Continue reading...