Home Polish Polish — mix 3 maja. Dziś święto pierwszej polskiej konstytucji.

3 maja. Dziś święto pierwszej polskiej konstytucji. [KALENDARIUM]

142
0
SHARE

3 maja to polskie święto narodowe. Tego dnia wspominamy historię pierwszej nowożytnej konstytucji w Europie.
3 maja – polskie święto konstytucji
3 maja obchodzimy Święto Narodowe Trzeciego Mają, ustanowione na pamiątkę uchwalenia Konstytucji 3 maja w 1791 roku. Święto to zostało ustanowione w 1919 roku, a następnie po raz kolejny w roku 1990. Święto 3 maja jest dniem wolnym od pracy.
Konstytucja 3 maja 1791 roku była drugą nowożytną konstytucją na świecie i pierwszą w Europie. Wyprzedziła ją jedynie konstytucja amerykańska z 1787 roku. Konstytucja 3 maja była ustawą zasadniczą, określającą podstawy ustroju państwowego i społecznego. Jej autorami byli m.in. król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Adam Stanisław Krasiński oraz Hugo Kołłątaj. Konstytucja 3 Maja została obalona po roku przez armię rosyjską wraz z konfederacją targowicką w wyniku przegranej wojny polsko-rosyjskiej 1792. W niedługim czasie doszło do całkowitego rozbioru Polski. Kolejną polską konstytucją była Konstytucja Księstwa Warszawskiego z 1807 roku.
Przeczytaj także: Prezydent na Narodowym o konstytucji. Może ujawnić pytania referendalne >>>
3 maja – tego dnia obchodzimy święto narodowe Konstytucji 3 maja Fot. Jan Rusek / Agencja Gazeta 3 maja 1792 roku – kamień węgielny pod Świątynię Opatrzności Bożej
W rok po uchwaleniu Konstytucji 3 maja w Warszawie wmurowano kamień węgielny pod budowę Świątyni Opatrzności Bożej. Kościół, jako wotum narodu za wyzwolenie spod wpływów obcych mocarstw, miał stanąć na warszawskiej Agrykoli, naprzeciwko Zamku Ujazdowskiego.
Do planów budowy świątyni Opatrzności Bożej powrócono w 3 lata po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Sejm zdecydował, że kościół stanie na Polu Mokotowskim, jednak do oku 1939 zdołano stworzyć jedynie jego plan. W czasie wojny, a także za czasów panowania władz komunistycznych jego realizacja nie była możliwa. Ostatecznie Świątynię Opatrzności Bożej wzniesiono na Polach Wilanowskich, u zbiegu ulicy Księdza Prymasa Augusta Hlonda i alei Rzeczpospolitej. Została otwarta 11 listopada 2016 roku.
Przeczytaj także: Historia budowy Świątyni Opatrzności Bożej >>>
Świątynia Opatrzności Bożej stanęła na warszawskim Wilanowie Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta 3 maja obchodzimy Święto Narodowe Trzeciego Mają, ustanowione na pamiątkę uchwalenia Konstytucji 3 maja w 1791 roku. Święto to zostało ustanowione w 1919 roku, a następnie po raz kolejny w roku 1990. Święto 3 maja jest dniem wolnym od pracy. Konstytucja 3 maja 1791 roku była drugą nowożytną konstytucją na świecie i pierwszą w Europie. Wyprzedziła ją jedynie konstytucja amerykańska z 1787 roku. Konstytucja 3 maja była ustawą zasadniczą, określającą podstawy ustroju państwowego i społecznego. Jej autorami byli m.in. król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Adam Stanisław Krasiński oraz Hugo Kołłątaj. Konstytucja została obalona po roku przez armię rosyjską wraz z konfederacją targowicką w wyniku przegranej wojny polsko-rosyjskiej 1792. W niedługim czasie doszło do całkowitego rozbioru Polski. Kolejną polską konstytucją była Konstytucja Księstwa Warszawskiego z 1807 roku. Przeczytaj także: W rok po uchwaleniu Konstytucji 3 maja w wmurowano kamień węgielny pod budowę Świątyni Opatrzności Bożej. Kościół, jako wotum narodu za wyzwolenie spod wpływów obcych mocarstw, miał stanąć na warszawskiej Agrykoli, naprzeciwko Zamku Ujazdowskiego. Do planów budowy świątyni Opatrzności Bożej powrócono w 3 lata po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Sejm zdecydował, że kościół stanie na Polu Mokotowskim, jednak do oku 1939 zdołano stworzyć jedynie jego plan. W czasie wojny, a także za czasów panowania władz komunistycznych jego realizacja nie była możliwa. Ostatecznie Świątynię Opatrzności Bożej wzniesiono na Polach Wilanowskich, u zbiegu ulicy Księdza Prymasa Augusta Hlonda i alei Rzeczpospolitej. Została otwarta 11 roku. Przeczytaj także:

Continue reading...