Home Polish Polish — mix Mamy najniższy deficyt w historii Polski. Dług maleje

Mamy najniższy deficyt w historii Polski. Dług maleje

453
0
SHARE

Dane dotyczą rozliczenia za 2017 r.
Z wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w zeszłym roku spadł dług i deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych. W porównaniu do 2016 r. ograniczenie deficytu sektora instytucji rządowych i samorządowych wyniosło ok. 0,8 pkt. proc. PKB.
Cudzoziemcy kupili w Polsce w ubiegłym roku towary i usługi o szacunkowej wartości 41,5 mld zł – poinformował w poniedziałek Główny Urząd…
W porównaniu do 2016 r. ograniczenie deficytu sektora instytucji rządowych i samorządowych wyniosło ok. 0,8 pkt. proc. PKB, co wynikało przede wszystkim z istotnej poprawy wyniku kasowego budżetu państwa o ok. 21 mld zł – tak Ministerstwo Finansów skomentowało wtorkowe dane GUS.
– Na taką poprawę wyniku wpływ miał przede wszystkim wzrost dochodów budżetowych, w tym szereg działań mających na celu odbudowę strumienia dochodów podatkowych i uszczelnienie systemu podatkowego – czytamy w komunikacie Ministerstw Finansów.
Deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2017 r. stanowił 1,5 proc. PKB, natomiast dług sektora ukształtował się na poziomie 50,6 proc. PKB – podał we wstępnym szacunku Główny Urząd Statystyczny.
GUS podał w komunikacie, że w dniu 30 marca 2018 r., stosownie do odpowiedniego rozporządzenia unijnego, prezes GUS przesłał do Komisji Europejskiej (Eurostatu) dane dotyczące deficytu i długu sektora instytucji rządowych i samorządowych (tzw. notyfikacja fiskalna).
PKO BP: Mamy najniższy deficyt w historii Polski
– Deficyt całego sektora finansów publicznych w 2017 był najmniejszy w historii, a dług publiczny po raz pierwszy w historii spadł nie tylko w relacji do PKB, ale również w ujęciu bezwzględnym – napisał na TT Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP.
Deficyt całego sektora finansów publicznych w 2017 był najmniejszy w historii, a dług publiczny po raz pierwszy w historii spadł nie tylko w relacji do PKB, ale również w ujęciu bezwzględnym. https://t.co/Qz9caKJoXY — Piotr Bujak (@pbujak) 3 kwietnia 2018

Continue reading...