We wtorek z okazji jubileuszu 40-lecia wyboru papieża Jana Pawła II w galerii Kordegarda w Warszawie zostanie zaprezentowana wystawa “Wyszyńskiego i Wojtyły gramatyka życia” – poinformował na piątkowej konferencji prasowej dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN Adam Hlebowicz.
We wtorek z okazji jubileuszu 40-lecia wyboru papieża Jana Pawła II w galerii Kordegarda w Warszawie zostanie zaprezentowana wystawa „Wyszyńskiego i Wojtyły gramatyka życia” – poinformował na piątkowej konferencji prasowej dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN Adam Hlebowicz.
Jak zaznaczył Hlebowicz, wystawa narodziła się z potrzeby znalezienia metody, która mogłaby naprowadzić młodych Polaków na ślady papieża Jana Pawła II i prymasa Polski w latach 1948–1981 kard. Stefana Wyszyńskiego.
Wyjaśnił, że tytuł nawiązuje do słów Jana Pawła II: „Poświęcenie, służba i miłość należą do podstawowego słownictwa zrozumiałego dla wszystkich. Można na nich zbudować gramatykę życia”. Podkreślił, że wystawę skomponowano ze zdjęć archiwalnych i cytatów, które dają widzowi przestrzeń do refleksji i zachęcają do indywidualnego uzupełniania katalogu wartości.
Jego zdaniem, autorki ekspozycji nie chciały pokazywać tych dwóch postaci jako pomnikowych, tylko jako ludzi z krwi i kości.
Zastępca dyrektora Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego Piotr Dmitrowicz zaznaczył, że wystawa jest mobilna i będzie jeździła po całej Polsce. Została rozesłana m.in. do wszystkich 11 oddziałach terenowych IPN.
Jego zdaniem, opowieść o Karolu Wojtyle i Stefanie Wyszyńskim, to opowieść o historii Polski.
Wyjaśnił, że zadaniem Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego jest pokazanie tych postaci młodym ludziom, którzy nie mieli szansy zobaczyć ani posłuchać ich na żywo.
Jedna z autorek wystawy Anna Brojer z Biura Edukacji IPN poinformowała, że ekspozycja trafi także do szkół, centrów kultury i innych instytucji edukacyjnych. Do placówek zostanie rozesłanych 250 Edukacyjnych Paczek Historycznych. Każda z nich zawierać będzie wystawę, 2 książki poświęcone Janowi Pawłowi II i prymasowi Wyszyńskiemu, scenariusze lekcji, które nauczyciele mogą poprowadzić w oparciu o wystawę i kilka gadżetów m.in. zakładki do książek. Jak wyjaśniła, aby otrzymać pakiet, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny pod adresem: www.pamięć.pl .
Wystawę będzie można oglądać w Warszawie do końca października.
PAP/RIRM