Przymiarki do konsolidacji PKN Orlen i Grupy Lotos w ostatnich dwóch dekadach pojawiały się regularnie. Wiele wskazuje jednak na to, że obecny rząd rzeczywiście jest zdeterminowany. Po kilkunastu latach to się wreszcie może udać…
Pod koniec lutego tego roku, w niespełna miesiąc po objęciu funkcji prezesa PKN Orlen przez, na rynku gruchnęła wiadomość, że płocki koncern podpisał ze Skarbem Państwa list intencyjny w sprawie przejęcia przez Orlen od akcjonariuszy, w tym w szczególności od Skarbu Państwa, bezpośrednio lub pośrednio minimum 53 proc. udziału w kapitale zakładowym Grupy Lotos. W praktyce oznacza to objęcie 66 proc. akcji gdańskiego koncernu, bo po przekroczeniu 50 proc. udziału zgodnie z przepisami konieczne jest ogłoszenie wezwania na akcje brakujące do poziomu 66 proc. kapitału zakładowego.
– Wcześniej brakowało determinacji, aby ten proces zrealizować. Może dlatego, że tak ważna decyzja biznesowa rozpatrywana była głównie w kategorii emocji, a nie twardych faktów i liczb – komentował na gorąco Daniel Obajtek.