Home Polish Polish — mix Losowania w Sądzie Najwyższym. Sędziowie mają zastrzeżenia

Losowania w Sądzie Najwyższym. Sędziowie mają zastrzeżenia

184
0
SHARE

Przed losowaniem kandydatów do Izby Odpowiedzialności Zawodowej część sędziów Sądu Najwyższego złożyła zastrzeżenie do losowania. Sędziowie powołali się na Konwencję o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności, według której każdy ma prawo do rozpatrzenia sprawy przez sąd ‘uprzednio ustanowiony ustawą, bezstronny i niezależny’.
“Zgodnie z utrwalonym orzecznictwem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka określenie to odnosi się nie tylko do podstawy prawnej samego istnienia sądu, ale również do składu orzekającego w konkretnych sprawach. Spostrzeżenie to skonfrontowane z mechanizmem wyboru sędziów do nowej Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego zmusza do stwierdzenia, że wyłoniony w ten sposób ‘sąd’ nie będzie spełniał wymogu ‘ustanowienia ustawą’. Staje się to zrozumiałe, jeśli ‘uwzględni się’, że ‘ustanowienie ustawą’ determinowane jest co najmniej dwoma czynnikami” – czytamy w piśmie sędziów udostępnionym w mediach społecznościowych przez Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia.
REKLAMA

Sędziowie wskazali w piśmie, że “ustanowienie” musi pochodzić od władzy ustawodawczej – “wykluczone jest ustanowienie sądu mocą decyzji uznaniowej przedstawicieli władzy wykonawczej”. Stwierdzono także, że “ukształtowanie” to musi być “klarowne strukturalnie” i że “niedopuszczalna jest jakakolwiek uznaniowość przy doborze osób mających wchodzić w skład sądu”.
Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl “Przedstawiony wzorzec nie jest realizowany przez mechanizm wyborczy”
W dalszej części zastrzeżenia sędziowie piszą, że “przedstawiony wzorzec nie jest realizowany przez mechanizm wyborczy”. Według najnowszej nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym powinien być realizowany, w sytuacji “pozostawienia władzy wykonawczej w osobie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej dyskrecjonalnej i niczym nieograniczonej władzy, według nieokreślonych w ustawodawstwie kryteriów decydowania o składzie sądu dyscyplinarnego”, w sytuacji dokonywania takiego wyboru spośród “niemal jednej trzeciej obecnego składu Sądu Najwyższego” oraz przy “niejednoznacznym niewykluczeniu z losowania osób powołanych do Sądu Najwyższego na podstawie wniosku Krajowej Rady Sądownictwa ukształtowanej w składzie i trybie przewidzianym ustawą z dnia 8 grudnia 2017 roku”. Wybrano 33 kandydatów do nowej izby. Zastrzeżenie sędziów Sądu Najwyższego
“Sumą tych spostrzeżeń są dwie konkluzje.

Continue reading...