Home Polish Polish — mix Decyzja RPP o znacznej obniżce stóp uzasadniona Gazeta Bankowa

Decyzja RPP o znacznej obniżce stóp uzasadniona Gazeta Bankowa

154
0
SHARE

Prof. UEP dr hab. Eryk Łon: W przypadku braku obniżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej doszłoby w Polsce do faktycznego zaostrzenia
Prof. UEP dr hab. Eryk Łon: W przypadku braku obniżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej doszłoby w Polsce do faktycznego zaostrzenia polityki pieniężnej.
W sytuacji dość znacznego wyhamowania aktywności gospodarczej nie było więc moim zdaniem wyjścia i dlatego osobiście popieram decyzję RPP – ocenia prof. UEP dr hab. Eryk Łon w tekście opublikowanym 11 września na portalu wGospodarce.pl
Jednym z najważniejszych wydarzeń w poprzednim tygodniu w światowej bankowości centralnej było obniżenie w dniu 6 września stóp procentowych przez naszą Radę Polityki Pieniężnej. Skala obniżki była znacząca, gdyż RPP zredukowała poziom stopy referencyjnej z 6,75 proc. do 6,0 proc., czyli o 75 punktów bazowych. Tak znaczna skala ,,pierwszej obniżki” wynikało, jak można sądzić, z pojawienia się szeregu różnych uwarunkowań makroekonomicznych. Przede wszystkim z wypowiedzi prezesa NBP prof. Adama Glapińskiego, jaka miała miejsce podczas konferencji w dniu 7 września wynikało, że w następnych miesiącach mieć będziemy do czynienia z szybkim spadkiem inflacji konsumpcyjnej.
Można powiedzieć, że bezprecedensowa 11-krotna skala podwyżek polskich stóp procentowych doprowadziła do znaczącego wygaszenia zjawisk inflacyjnych w naszym kraju. Warto zauważyć, że najpierw mieliśmy do czynienia ze spadkiem inflacji produkcyjnej. Potem zaczęła spadać inflacja konsumpcyjna a następnie inflacja konsumpcyjna bazowa. Warto zauważyć, że z wypowiedzi prezesa NBP mogliśmy się dowiedzieć, że NBP korzysta z modeli, które są na bieżąco aktualizowane. Mówiąc nieco inaczej ważna jest projekcja inflacji i PKB, która publikowana jest co 4 miesiące, ale ważne są też modele tworzone na użytek wewnętrzny naszego banku centralnego, których wyniki mogą być pomocne podczas prowadzenia polityki pieniężnej.
Można z tego wnioskować, że gdyby najnowsza projekcja opublikowana została już we wrześniu a nie w listopadzie to wskazywałaby ona zapewne stosunkowo szybką ścieżkę spadku inflacji konsumpcyjnej. Prof. Adam Glapiński dodał na przykład, że inflacja konsumpcyjna w Polsce w końcu tego roku ukształtuje się w przedziale pomiędzy 6 a 7 proc. a są takie ośrodki analityczne, które przewidują, że inflacja konsumpcyjna będzie jeszcze niższa wynosząc 6 proc. Z tych wszystkich rozważań wynika, że aktualny poziom stopy referencyjnej NBP kształtuje się na poziomie zbliżonym do poziomu prognozowanej inflacji, jeżeli przez ową prognozowaną inflację rozumieć przewidywaną inflację konsumpcyjną na grudzień tego roku.
Idąc dalej tym tokiem rozumowania warto zauważyć, że gdyby na przykład RPP w dniu 6 września stóp nie obniżyła to realny poziom stóp procentowych rozumiany jako różnica pomiędzy bieżącym poziomem stopy referencyjnej a inflacją konsumpcyjną na grudzień tego roku stałby się prawdopodobnie już nawet dodatni. W przypadku braku obniżki stóp doszłoby do faktycznego zaostrzenia polityki pieniężnej, jeżeli przez owe faktyczne zaostrzenie rozumieć wzrost realnej stopy procentowej rozumianej jako różnica pomiędzy bieżącym poziomem stopy referencyjnej a inflacją konsumpcyjną przewidywaną na grudzień tego roku. W sytuacji dość znacznego wyhamowania aktywności gospodarczej nie było więc moim zdaniem wyjścia i dlatego osobiście popieram decyzję RPP.
Przedłużanie przez FED obecnego okresu restrykcyjnej polityki pieniężnej może wpłynąć negatywnie na stan gospodarki światowej
Warto zauważyć, że w ostatnich kilku miesiącach zmieniły się uwarunkowania zewnętrzne. Jeszcze kilka miesięcy temu z analizy kontraktów na stopę procentowa w USA wynikało, że amerykański bank centralny zacznie obniżać stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych na przełomie I i II półrocza tego roku.

Continue reading...