Home Polish Polish — mix Niemcy i USA. Jak bliskie są ich relacje w rzeczywistości?

Niemcy i USA. Jak bliskie są ich relacje w rzeczywistości?

140
0
SHARE

Stany Zjednoczone i Niemcy są od dawna sojusznikami i dzielą wiele przekonań. Co łączy oba kraje i co oznaczałaby druga prezydentura Donalda Trumpa dla ich relacji?
Podczas prezydentury Donalda Trumpa relacje między Niemcami a USA nie były najlepsze. Kiedy Joe Biden objął urząd w 2021 roku, oba kraje starały się przywrócić spokój we wzajemnych stosunkach, biorąc pod uwagę historyczne powiązania, wspólne potrzeby w zakresie bezpieczeństwa oraz wspólne wartości. Nie zawsze się to jednak udawało.
USA zawsze były krytyczne wobec Nord Stream 2, gazociągu, który miał transportować gaz ziemny bezpośrednio z Rosji do Niemiec. Co w relacjach między przyjaciółmi było nietypowe. Również naciski, jakie USA wywierały na Niemcy, aby wykluczyły chińskich dostawców usług telekomunikacyjnych Huawei i ZTE z sieci 5G, postawił Niemcy w niewygodnej sytuacji.
Następnie doszło do katastrofalnego i zaskakującego dla europejskich sojuszników wycofania amerykańskich wojsk z Afganistanu w sierpniu 2021 roku. Rezygnacja Angeli Merkel po 16 latach jako niemieckiej kanclerz w tym samym roku była mniej zaskakująca, ale także przyniosła zmiany. Jej następca Olaf Scholz spotkał się już wielokrotnie z Bidenem i nigdy nie zapomina podkreślić, jak ważne są dobre relacje bilateralne.
Ale jaki jest dziś stan stosunków transatlantyckich? W jakich kwestiach Stany Zjednoczone i Niemcy się zgadzają, a w jakich mogłoby być jeszcze lepiej?Wzajemne dopasowanie
Jednym z najważniejszych punktów konfliktowych między Niemcami a byłym prezydentem USA Trumpem były niewystarczające wydatki Europy na NATO i obronność w ogóle.
Wojna Rosji w Ukrainie od zakończenia prezydentury Trumpa jeszcze bardziej uwypukliła ten temat. Po tym, jak Rosja w lutym 2022 roku wkroczyła do Ukrainy, Niemcy również dostrzegają potrzebę ponownego przemyślenia swoich wydatków wojskowych i polityki bezpieczeństwa.
Tymczasem Stany Zjednoczone okazały się niezawodnym sojusznikiem i największym sprzymierzeńcem Ukrainy, a zaraz za nimi uplasowały się Niemcy. Kilka dni po inwazji kanclerz Scholz wygłosił poruszające przemówienie, w którym mówił o “przełomie”. Ogłoszenie specjalnego funduszu w wysokości 100 milionów euro dla Bundeswehry było pod względem polityki obronnej niezwykłym zwrotem dla Republiki Federalnej Niemiec, która wcześniej była raczej pasywna.

Continue reading...