Home Polish Polish — mix Niemiecka prasa o zapowiedzi Tuska: aprobata i krytyka

Niemiecka prasa o zapowiedzi Tuska: aprobata i krytyka

156
0
SHARE

Zapowiedź premiera Donalda Tuska czasowego zawieszenia prawa do azylu spotkała się z mieszanymi reakcjami niemieckiej prasy – od poparcia i zrozumienia aż do sugestii, że chodzi o zemstę na kanclerzu Niemiec.
„Frankfurter Allgemeine Zeitung” pisze: „Zadziwiająco dużo osób w Niemczech, które nadal uważają, że w polityce azylowej nie należy zmieniać zbyt dużo albo nie należy zmieniać nic, powinno spojrzeć na Polskę. Premier, który zapowiedział czasowe zawieszenie prawa do azylu, nie jest prawicowym populistą (…). Tusk nie jest też antyeuropejczykiem, był nawet przewodniczącym Rady Europejskiej” – pisze Nikolas Busse w komentarzu na łamach „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.
Jeżeli polityk z politycznego centrum sięga po tak drastyczny środek, to znaczy, że w europejskim prawie azylowym coś zasadniczo jest nie w porządku – uważa komentator.
Busse zaznaczył, że Polska znajduje się w „szczególnej sytuacji”. Tusk ma rację mówiąc, że działania Białorusi na granicy z Polską naruszają zasady prawa azylowego. Komentator zgadza się też z oceną, że obecne prawo azylowe UE nie sprawdzi się wobec wojny hybrydowej prowadzonej przez Putina.
Busse kończy komentarz krytyczną oceną niemieckiej polityki wobec uchodźców. Obecny niemiecki rząd złagodził przepisy licząc na to, uda się pominąć ten temat w kampanii wyborczej. „Inni Europejczycy będą utrzymywać temat migracji na agendzie” – podsumował komentator „FAZ”.Ostrzeżenie przed radykalizmem
Bardziej krytycznie ocenia zapowiedź Tuska lewicowo-liberalna „Sueddeutsche Zeitung”.
„Coraz więcej krajów decyduje się na narodową politykę migracyjną. Nie zajdą w ten sposób daleko. Dopóki członkowie UE prześcigają się w narodowych pomysłach, siła Wspólnoty ulega roztrwonieniu” – pisze Stefan Kornelius.
Komentator ostrzega przed „chwiejnością i radykalizmem” w polityce migracyjnej. Europejska reforma azylowa przychodzi za późno, a ostatnie decyzje w Niemczech stały się dla innych rządów bodźcem do „taktycznej nacjonalizacji” polityki migracyjnej.
Polski plan zawieszenia prawa do azylu jest – zdaniem komentatora – „stosunkowo łatwo wyjaśnić”. Rosja i jej wasal Białoruś wykorzystują prawo do azylu do destabilizacji Polski i Litwy. Pomysł Włoch z obozami w Albanii idzie znacznie dalej. Należy wątpić, czy da się to pogodzić z praworządnością.
Zdaniem Korneliusa kraje UE prześcigają się w pomysłach na ograniczenie migracji.

Continue reading...