Home Polish Polish — mix Biometria w bankach. Logowanie odciskiem palca będzie standardem POLECAMY KOMENTARZE

Biometria w bankach. Logowanie odciskiem palca będzie standardem POLECAMY KOMENTARZE

440
0
SHARE

NewsHubOd soboty aplikacja mobilna banku Citi Handlowego umożliwia logowanie odciskiem palca dla urządzeń z systemem Android. Do tej pory oprogramowanie banku pozwalało na logowanie w ten sposób tylko w systemach iOS (stosowanym w urządzeniach Apple’a).
Idzie szereg nowości…
W przypadku Citi Handlowego dostępna funkcjonalność po zalogowaniu odciskiem ogranicza się do tzw. bezpiecznych operacji – klient ma możliwość sprawdzenia sald swoich produktów, może też sprawdzić historię operacji. Natomiast wrażliwe funkcje, takie jak wykonanie przelewu, wymagają podania dodatkowo hasła.
To kolejny bank udostępniający logowanie palcem w obu systemach. Wcześniej ta usługa była dostępna tylko w urządzeniach z iOS, bo to one jako pierwsze były wyposażone w odpowiednie czytniki, natomiast telefony w systemie Android mają tę funkcję dopiero od niedawna (głównie chodzi o flagowe modele Samsunga).
Jako jeden z pierwszych w Polsce możliwość logowania do aplikacji mobilnej za pomocą odcisku palca wprowadził Millennium. Mogą korzystać z niego użytkownicy telefonów zaopatrzonych w czytniki linii papilarnych Apple i funkcję TouchID oraz posiadacze telefonów z Androidem (SamsungPass oraz Android Fingerprint ID).
Millennium niedawno udostępnił także potwierdzanie odciskiem palca płatności 3D Secure (wykorzystywane przy płaceniu w internecie). – Dotychczas transakcje 3D Secure akceptowane były za pomocą haseł SMS lub kodu PIN. Możliwość zatwierdzania tego typu transakcji odciskiem palca to pierwsze takie rozwiązanie na rynku. Można założyć, że wyznaczy ono kierunek, w którym będą się rozwijać aplikacje i płatności mobilne, zarówno z punktu widzenia technologii, jak i bezpieczeństwa – mówi Ricardo Campos, dyrektor departamentu bankowości elektronicznej w Banku Millennium.
Kilka tygodni temu PKO BP wprowadził do swojej aplikacji IKO możliwość logowania za pomocą odcisku palca w systemach Android (wcześniej tylko w iOS). Z kolei Pekao wykorzystuje odcisk palca w bankowości internetowej dla firm PekaoBiznes24 już od 2010 r. Był to pierwszy bank w Europie i jeden z pionierów na świecie, który zastosował to rozwiązanie. Teraz bank pracuje nad nową aplikacją mobilną, która będzie wykorzystywać biometrię. – To, jak będzie wyglądać aplikacja, pokazaliśmy podczas tegorocznego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, kiedy prezes Luigi Lovaglio przekazał 2 miliony złotych darowizny na rzecz Fundacji właśnie za pomocą tej aplikacji – mówi Katarzyna Munnich z biura prasowego Pekao. Planowane zakończenie testów i rozpoczęcie wewnętrznego pilotażu ma nastąpić jeszcze w tym kwartale. Nowa aplikacja bankowości mobilnej PeoPay będzie integrować bankowość i płatności mobilne, ma wykorzystywać różne opcje biometrii palca – decyzje, które to będą, zapadną po zakończeniu testów. Prace trwają zarówno nad systemem Android, jak i iOS.
W mBanku od roku klienci mogą się logować za pomocą odcisku palca. Jednak chodzi tylko o system iOS. Bank planuje już do połowy roku wprowadzić logowanie w tym systemie także w wersji dla Androida, ale najprawdopodobniej tylko dla klientów indywidualnych.
Także bank BZ WBK, który użytkownikom Apple’a umożliwia już logowanie palcem, chce wprowadzić to rozwiązanie do Androida w połowie roku.
W ING Banku Śląskim od kilku lat mogą logować się w ten sposób zarówno firmy, jak i klienci detaliczni. – W obu przypadkach dotyczy to Androida oraz iOS. W detalu przeważa ten pierwszy system, zaś w firmowej bankowości króluje ten drugi – mówi Piotr Utrata, rzecznik ING BSK. Różnica wynika głównie z wysokiej ceny urządzeń z iOS, a co za tym idzie niższej dostępności takiego sprzętu dla przeciętnego Kowalskiego. Z kolei klienci firmowi są gotowi zapłacić więcej za większą niezawodność oraz bezpieczeństwo, jakie oferuje iOS w porównaniu z Androidem. Dodatkowo chodzi też o spójność ekosystemu Apple.
Także klienci Eurobanku, i to już od listopada 2015 r., mogą logować się do aplikacji mobilnej za pomocą odcisku, ale tylko w wersji iOS. – Nie trzeba już podawać kodu PIN do aplikacji, aby uzyskać dostęp do swoich finansów. Ale ze względów bezpieczeństwa ten sposób logowania nie pozwala na dostęp do modułu służącego do autoryzacji operacji, czyli tokena GSM. W najbliższym miesiącu będzie można logować się za pomocą odcisku palca też przez urządzenia z systemem Android – mówi Michał Bialer, dyrektor ds. kanałów zdalnych Eurobanku.
Nieco w tyle zostały m.in. Getin Noble Bank, który planuje wdrożenie logowania za pomocą odcisku palca już na przełomie II i III kwartału, oraz BGŻ BNP Paribas, który zapowiada, że do końca roku na pewno wprowadzi tę funkcję w iOS, chociaż jeszcze nie wiemy, czy uda się to zrobić także w Androidzie.
…a będą kolejne
Bankowcy nie mają wątpliwości, że biometria i różne jej dziedziny wyznaczają kierunek rozwoju aplikacji i płatności mobilnych. Technologia ta sprawi, że płatności elektroniczne staną się jeszcze bardziej wygodne i bezpieczne, co w znacznym stopniu wpłynie na ich popularność.
– Stale weryfikujemy potencjalne możliwości wykorzystywania biometrii i testujemy różne rozwiązania w bankowości mobilnej, w tym wykorzystanie biometrii głosowej (Biometrycznego Hasła Głosowego) jako nowej metody weryfikacji – zapowiada Ricardo Campos z Millennium.

Similarity rank: 0.1
Sentiment rank: 0