Home Polish Polish — mix budowa elektrowni Ostrołęka C, zgoda UOKiK

budowa elektrowni Ostrołęka C, zgoda UOKiK

424
0
SHARE

NewsHubEnea i Energa będą mogły zbudować Elektrownię Ostrołęka C – poinformował w środę UOKiK. Zdaniem Urzędu transakcja nie doprowadzi do ograniczenia konkurencji. Chodzi o budowę nowego bloku ok. 1000 MW w elektrowni Ostrołęka.
Urząd podkreślił też, że elektrownia będzie pełniła rolę siłowni systemowej w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym (KSE).
W sprawie zbudowania elektrowni Ostrołęka C spółki Energa i Enea 8 grudnia 2016 r. zawarły umowę inwestycyjną.
Pod koniec grudnia ub. roku Enea i Energa ogłosiły przetarg na wyłonienie generalnego wykonawcy. Firmy zainteresowane inwestycją mają czas na złożenie ofert do 20 lutego.
Nowy blok elektrowni o mocy ok. 1000 MW ma być jednym z najnowocześniejszych w Europie i ma spełniać najwyższe standardy środowiskowe. Energa i Enea szacują, że budowa nowego bloku energetycznego mogłaby się rozpocząć już w 2018 roku i zakończyć w 2023 roku. Sama Elektrownia Ostrołęka C miałaby zacząć działać w 2024 roku. Koszt jej budowy szacowany jest na 6 mld zł.
W ocenia szefa resortu energii Krzysztofa Tchórzewskiego energię z Ostrołęki – w perspektywie – będą mogły kupować państwa sąsiednie tj. Litwa, Łotwa, Estonia, Słowacja i Czechy.

Similarity rank: 1.1
Sentiment rank: 0