Home Polish Polish — mix Hollande może zastąpić Tuska na stanowisku szefa Rady Europejskiej

Hollande może zastąpić Tuska na stanowisku szefa Rady Europejskiej

279
0
SHARE

NewsHub„Tusk nie będzie miał większych szans na przedłużenie swojej misji” Kadencja prezydenta Hollande’a kończy się w kwietniu. Francuski polityk ma zamiar kontynuować swoją karierę, ale tym razem starając się o fotel szefa Rady Europejskiej.
Polityczna układanka
Hollande jest socjalistą, dlatego może liczyć na poparcie frakcji socjalistycznej. Wpisuje się to w polityczną układankę.
We wtorek Parlament Europejski wybrał nowego przewodniczącego. Został nim chadek Antonio Tajani, co oznacza, że chadecy mają już trzy z czterech czołowych stanowisk w Unii Europejskiej, czyli fotel szefa Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej i Rady Europejskiej.
Kadencja Tuska dobiega końca
Kadencja Donalda Tuska na stanowisku szefa Rady Europejskiej w maju dobiega końca i wówczas są dwie możliwości – albo będzie to reelekcja Donalda Tuska, na którą musiałyby zgodzić się wszystkie kraje członkowskie, albo trzeba będzie znaleźć nowego kandydata.
Socjaliści powiedzieli, że w sytuacji, kiedy chadek Tajani został szefem Parlamentu Europejskiego, oni czują się poszkodowani, ponieważ mają tylko jedno ważne unijne stanowisko dla siebie – szefową unijnej dyplomacji. Zatem będą żądać kolejnego stanowiska, czyli szefa Rady Europejskiej,
#wieszwiecej | Polub nas
François Hollande wouldn’t mind succeeding to Donald Tusk as European Council President, @le_Parisien reports. https://t.co/2IjnPmn6gJ — Vincenzo Scarpetta (@LondonerVince) 19 stycznia 2017

Similarity rank: 1.1
Sentiment rank: 0