Home Polish Polish — mix Kolejne silne wstrząsy sejsmiczne we Włoszech

Kolejne silne wstrząsy sejsmiczne we Włoszech

365
0
SHARE

NewsHubW rezultacie sekwencji wstrząsów, które nastąpiły w ciągu kilku godzin, doszło do zniszczeń we wsiach i w małych miasteczkach Abruzji, Lacjum i Marche. Runęły tam przede wszystkim budynki gospodarcze.
Pomoc do wielu miejsc jeszcze nie dotarła
Dokładna skala zniszczeń nie jest jeszcze znana, bo wiele osad i miejscowości jest odciętych od świata z powodu obfitych opadów śniegu. Nie dotarły tam jeszcze służby ratunkowe.
Sejsmolodzy z krajowego Instytutu Geofizyki i Wulkanologii wyjaśnili, że najnowsze wstrząsy to kontynuacja aktywności sejsmicznej zapoczątkowanej 24 sierpnia zeszłego roku trzęsieniem ziemi, w którym zginęło prawie 300 osób. Przyznali jednocześnie, że taka sekwencja silnych wstrząsów, jaka miała miejsce w środę, to nowe zjawisko. Ta faza aktywności jeszcze się nie skończyła – podkreślają. Ponadto odnotowali, że epicentrum wstrząsów przesuwa się. Podczas gdy w sierpniu znajdowało się w rejonie Amatrice w Abruzji, teraz było w rejonie leżącego kilkadziesiąt metrów na południe miasta L’Aquila.
– To zjawisko niepokojące – twierdzą eksperci Instytutu.
W czwartek w wielu miastach i miasteczkach zamknięte będą szkoły, ponieważ konieczne są kontrole stanu budynków. Także w Rzymie uczniowie niektórych placówek nie będą mieli lekcji.
Pięć wstrząsów
Po pięciu wstrząsach w środę straż pożarna w Wiecznym Mieście otrzymała informacje o pęknięciach w budynkach. W związku z silną aktywnością sejsmiczną stacja telewizyjna Rai News 24 zaapelowała do Włochów o spokój oraz ostrzegła, by nie używać wind.
Wszystkie odnotowane w środę wstrząsy o magnitudzie ponad 5 wystąpiły w regionach Lacjum, Marche, Umbria i Abruzja, czyli na obszarach zniszczonych w rezultacie trzęsień ziemi w sierpniu i październiku 2016 roku.
PAP

Similarity rank: 2.1
Sentiment rank: 0