Home Polish Polish — mix Łódzcy policjanci podsumowali 2016 rok

Łódzcy policjanci podsumowali 2016 rok

370
0
SHARE

NewsHubKomendant Wojewódzki Policji w Łodzi insp. Andrzej Łapiński w swoim wystąpieniu krótko scharakteryzował Łódzki Garnizon Policji liczący 22 komendy miejskie i powiatowe oraz 36 komisariatów. Służbę w nim pełni 6186 funkcjonariuszy. W 2016 roku do służby przyjęto 355 nowych funkcjonariuszy. Na rok 2017 zaplanowano dobór kolejnych 291.
Omówił kilka nowatorskich pomysłów wdrożonych przez Łódzką Policję takich jak Forum idei ku bezpieczeństwu i dialogu społecznego, Radę Komendantów czy też koncepcję funkcjonowania Regionalnego Centrum Informatyki Śledczej.
W 2016 roku funkcjonariusze stwierdzili na terenie woj. łódzkiego 46410 przestępstw co oznacza, że było ich mniej o 3736 niż w ciągu całego 2015 roku. Policjanci ujawnili 2913 przestępstw narkotykowych i zabezpieczyli ponad 876 kg narkotyków.
Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi ds. prewencji insp. Dariusz Walichnowski w swoim wystąpieniu szczególną uwagę zwrócił na konieczność kontynuacji debat społecznych , których ponad 100 zorganizowano w 2016 roku na terenie województwa łódzkiego. Wskazał także na doskonałym narzędzie jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz podkreślił istotę programu „Dzielnicowy bliżej nas.” Zapowiedział kontynuację przywracania posterunków tam gdzie oczekiwania społeczne pokrywające się z zagrożeniami tak jak uruchomiony w tym roku posterunek w Drzewicy.
Położenie województwa łódzkiego w centrum Polski sprzyja przemieszczaniu się przez ten obszar wielu podróżnych. Na drogach woj. łódzkiego w 2016 roku doszło do 4218 wypadków drogowych to niestety o 220 więcej niż w 2015 roku. Pozytywnym trendem jest zmniejszająca się liczba ofiar śmiertelnych. W 2016 roku na drogach województwa łódzkiego zginęło 214 osób to o 23 mniej niż w 2015. Ranne zostały 5294 osoby, w 2015 było tych osób 4832. Policjanci interweniowali w związku z 26246 kolizjami drogowymi to o 2878 więcej niż w 2015.
Do największej liczby wypadków dochodziło w piątki, w godzinach popołudniowych pomiędzy 15.00 a 17.00. Nadal głównymi przyczynami pozostają takie wykroczenia jak nadmierna prędkość, wymuszenie pierwszeństwa oraz wyprzedzania na tzw. trzeciego.
W 2016 roku policjanci wyeliminowali z ruchu drogowego 8223 nietrzeźwych kierujących.
Łódzcy funkcjonariusze oprócz działań represyjnych podejmowanych wobec piratów drogowych w sposób rażący łamiących przepisy ruchu drogowego prowadzili na terenie całego województwa wiele akcji prewencyjnych. Zależy nam na edukacji nie tylko najmłodszych uczestników ruchu drogowego, których odwiedzamy w przedszkolach i szkołach ale także na zwiększeniu świadomości dorosłych, w tym seniorów. Docieramy zarówno do kierujących jak i pieszych, dla których nieodłącznym elementem powinny odblaski.
Oprócz standardowych działań takich jak Pasy, Prędkość, Trzeźwe Poranki, Odblaski rozpoczęliśmy inne jak chociażby ujawnianie wykroczeń i przestępstw na drogach z pokładu policyjnego śmigłowca, kontrole prowadzone przez funkcjonariuszy z lornetkami pod kątem nieprawidłowego korzystania z telefonu komórkowego podczas jazdy czy akcje edukacyjne na autostradowych MOP-ach.
Inwestycje, zakupy, wsparcie samorządów – Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi do spraw logistyki-Włodzimierz Kalinowski podsumował 2016 roku
W 2016 roku w Łódzkim Garnizonie Policji kluczową inwestycją był nowo wybudowany budynek I Komisariatu Komendy Miejskiej Policji w Łodzi.
Cały czas kontynuowana jest budowa nowego obiektu Komendy Powiatowej Policji w Poddębicach oraz remont Komendy Miejskiej Policji w Piotrkowie Trybunalskim ( w 2016 r. przeprowadzono remont 2 i 3 piętra oraz parteru wraz z dyżurką)
Remonty objęły również w różnym zakresie część pomieszczeń w KMP w Łodzi, w KPP w Wieluniu, KPP w Rawie Mazowieckiej , KP w Szczercowie , KP w Rokicinach, KPP w Brzezinach, KWP w Łodzi, OSP w Sieradzu , KPP w Pabianicach, KP w Konstantynowie Łódzkim, KP w Drużbicach, KP w Tuszynie. W KPP w Bełchatowie zmodernizowano monitoring.
W 2016 roku w Łódzkim Garnizonie Policji zakupiono łącznie 107 pojazdów służbowych i wiele różnego rodzaju sprzętu poprawiającego efektywność pracy funkcjonariuszy różnych pionów.
Odprawę omawiając wyniki pracy całej polskiej Policji podsumował Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Jan Lach. Podziękował prokuraturze za dobrą współpracę na rzecz poprawy bezpieczeństwa w województwie łódzkim. Przekazał także wyrazy uznania za wykonaną pracę wszystkim policjantom.

Similarity rank: 1.1
Sentiment rank: 0