Home Polish Polish — mix M. Morawiecki: w Davos zauważono wpływ nierówności społecznych na gospodarkę

M. Morawiecki: w Davos zauważono wpływ nierówności społecznych na gospodarkę

337
0
SHARE

NewsHubUczestnicy Davos uświadomili sobie wpływ nierówności społecznych na gospodarkę; zauważono, że wzrost gospodarczy nie jest najważniejszy – powiedział wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.
Morawiecki w czwartek brał udział m.in. w dyskusji dotyczącej unikania opodatkowania.
Poinformował, że w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę, iż polityka monetarna nie działa już tak jak powinna, w związku z tym potrzebna jest polityka fiskalna. Ta potrzebuje jednak pieniędzy z podatków.
Zaznaczył, że opinie uczestników debaty były spójne z polityką polskiego rządu, który podkreśla, że konieczne jest uszczelnienie systemu podatkowego, w tym CIT, żeby pieniądze, które powinny trafiać do budżetu, nie wypływały zagranicę.
Morawiecki powiedział, że w trakcie innego panelu, poświęconego przyszłości Europy, na podobny temat rozmawiał m.in. z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką czy Fransem Timmermansem (wiceprzewodniczącym KE, komisarzem ds. lepszej regulacji i rządów prawa – PAP). Uczestnicy zgodzili się, że liczy się nie tylko ekonomia, ale także społeczeństwo i uczciwe płacenie podatków. „Bardzo mnie cieszy, że jest taka zmiana narracji w Davos” – podkreślił wicepremier.
Zastrzegł, że kwestie ekonomiczne były najważniejsze, ale były też poruszane kwestie społeczne, funduszy, ale także temat inwestycji infrastrukturalnych.
Według Morawieckiego obecny na panelu prezydent Poroszenko pokazywał, że Ukraina rzeczywiście się reformuje, a Unia Europejska jest dla niej punktem odniesienia i nadzieją. Zapewniał też, że zamierza się koncentrować na wypełnieniu wymogów przystąpienia Ukrainy do UE.
Pytany, czy z dyskusji, w których uczestniczył w Davos płyną pozytywne wnioski, powiedział, że podczas nich bardzo dobrze zdiagnozowano chorobę systemu gospodarczego.
Wyjaśnił, że w Davos pokazano zależność, która do tej pory nie była dla uczestników Światowego Forum Ekonomicznego oczywista – „żeby był pokój i spokój, musi być też sprawiedliwość; tymczasem dotychczas na pierwszym miejscu stawiano troskę o jak najwyższy wzrost gospodarczy” – powiedział wicepremier.
Dodał, że w wielu dyskusjach w Davos krytykowano nawet przywiązywanie wagi do wzrostu PKB. „Jakie korzyści odnosimy ze wzrostu, skoro jego owoce trafiają tylko do 5 proc. najbogatszych? To nie buduje pokoju i spokoju, bowiem percepcja sprawiedliwości kuleje i cierpi na tym” – ocenił Morawiecki.
Jego zdaniem na Forum wyraźnie widać, że demokratyczny kapitalizm, który zapewnia efektywne mechanizmy wzrostu gospodarczego, musi być uzupełniony „sporą dawką solidarności”. „To mnie bardzo cieszy. Wprawdzie nie wiemy, jaki będzie porządek świata gospodarczego za 5, za 10 lat – on się dopiero wyłania” – powiedział.
PAP/RIRM

Similarity rank: 2.1
Sentiment rank: -1.1