Home Polish Polish — mix Ostry protest przeciwko Trumpowi

Ostry protest przeciwko Trumpowi

456
0
SHARE

NewsHubW miniony piątek, w dużych miastach Europy odbyły się głośne protesty przeciwko Donaldowi Trumpowi, który tego dnia w Waszyngtonie został zaprzysiężony na 45. prezydenta USA. Demonstracje zgromadziły po kilkaset osób. W Budapeszcie, natomiast, demonstrowano silne poparcie dla Trumpa.
Wieczorem w Londynie przed ambasadą USA zgromadziło się kilkaset osób wznoszących hasła przeciwko rasizmowi i przeciwko broni nuklearnej. “Nie dla rasizmu, nie dla Trumpa” – głosiły m.in. transparenty.
W brytyjskiej stolicy zwolennicy ruchu Bridges not Walls (Mosty a nie mury) rozwiesili rano na Tower Bridge duży napis “Budujmy mosty a nie mury”. Hasło to nawiązuje do zapowiedzi Donalda Trumpa złożonej w kampanii wyborczej, że postawi on mur na granicy z Meksykiem, za który zapłaci meksykański rząd.
W Berlinie zgromadziło się ok. 200-300 ludzi, późnym popołudniem przed siedzibą antyimigranckiej partii Alternatywa dla Niemiec (AfD) i tłumnie wyruszyli pod Bramę Brandenburską. Nieśli długi transparent z napisem: “Mosty, a nie mury! “, a także transparenty z napisami “Tak dla miłości”, “Nie globalnemu trumpizmowi, nie AfD! “.
Przed ambasadą USA w pobliżu Bramy Brandenburskiej demonstranci ułożyli ze świeczek napis “Nie”.
Ok. trzystu osób demonstrowało przed amerykańskim konsulatem w Edynburgu. – Nie podoba mi się jego islamofobia, jego rasizm, jego postawa wobec kobiet jest dla mnie absolutnie szokująca, a on jest z niej dumny – wypowiedział się na miejscu 62-letni profesor uniwersytecki Don Glickstein.
W Brukseli miejscem demonstracji był plac przed królewską operą La Monnaie, na którym zgromadziło się kilkaset osób w odpowiedzi na apele organizacji broniących praw człowieka i środowiska, a także organizacji feministycznych. Demonstracje nazwano lights4rights i przyłączyła się do niej m.in. Amnesty International.
W Lizbonie zgromadziło się tylko ok. trzydziestu osób, Amerykanów i Portugalczyków, którzy odśpiewali hymn USA i wznosili transparenty: “Obama, będzie nam Ciebie brakować”.
Tymczasem w Budapeszcie kilkaset osób wzięło udział w demonstracji mającej na celu ukazać poparcia dla Trumpa przy pomniku Ronalda Reagana koło ambasady Stanów Zjednoczonych. Dziennikarz Zsolt Bayer oświadczył podczas zgromadzenia pod hasłem “O lepszy ład światowy”, że Obamie “nie udało się zrealizować praktycznie niczego z jego wielkich planów”, doszło zaś do rozprzestrzenienia liberalizmu, co przejawia się m.in. rosnącą akceptacją dla stosowania narkotyków, małżeństw jednopłciowych i aborcji.
Zobacz:
Zaprzysiężenie Trumpa na 45. prezydenta USA
Oni nie chcieli zagrać dla Trumpa

Similarity rank: 5.4
Sentiment rank: -2.8