Home Polish Polish — mix Premier May: Mimo wahań kursu funta gospodarka Wielkiej Brytanii jest silna

Premier May: Mimo wahań kursu funta gospodarka Wielkiej Brytanii jest silna

365
0
SHARE

NewsHubW poniedziałek, gdy oczekiwano na wystąpienie May dotyczące procesu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, funt spadł do najniższego poziomu od 30 lat. Pytana przez Bloomberga o to, czy nie obawia się, że wartość brytyjskiej waluty zejdzie z czasem do poziomu 1:1 do dolara, May odparła, że gospodarka jest nadal silna, czego dowodzą wskaźniki ekonomiczne.
Premier powiedziała też, że chce sprawić, by mimo Brexitu firmy finansowe pozostały w londyńskim City.
W wywiadzie dla BBC May zapewniła, że “odbyła bardzo dobre, pozytywne rozmowy z bankami o korzyściach płynących z (pozostania) w londyńskim City”.
“Inwestowanie w Wielkiej Brytanii przynosi ogromne korzyści – mamy fundamentalnie silną gospodarkę i mamy sektor usług, który jest doceniany na całym świecie” – dodała.
We wtorek May zapowiedziała, że Wielka Brytania wraz z wyjściem z Unii Europejskiej opuści także wspólny rynek UE i będzie chciała wynegocjować nowe porozumienie o wolnym handlu .
“Chcę wyrazić się jasno: to, co proponuję, nie może oznaczać członkostwa we wspólnym rynku” – podkreśliła, dodając, że jego zachowanie oznaczałoby dalsze zachowanie czterech swobód (przepływu towarów, usług, kapitału i ludzi) i podległość pod jurysdykcję Trybunału Sprawiedliwości UE. “Zasadniczo oznaczałoby to, że nie opuszczamy Unii Europejskiej wcale” – oceniła.
Formalny proces wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej rozpocznie się przed końcem marca.

Similarity rank: 1.1
Sentiment rank: 0