Home Polish Polish — mix Sejm: Podkomisja pracuje nad projektem ws. marihuany

Sejm: Podkomisja pracuje nad projektem ws. marihuany

250
0
SHARE

NewsHubPosiedzenie ma burzliwy przebieg, m.in. na stole prezydialnym znalazły się trzy dziecięce trumny. “To jest po to, żebyście państwo pamiętali, nad czym dzisiaj głosujecie” – mówił, zwracając się do posłów, Piotr Liroy-Marzec Kukiz’15.
Sejmowa podkomisja zajmująca się złożonym przez klub Kukiz’15 projektem nowelizacji dotyczącym medycznego wykorzystania marihuany rozpoczęła prace w październiku ub.r. W czwartek przewodniczący podkomisji Grzegorz Raczak wyjaśniał, że prace podkomisji się przedłużyły, ponieważ posłowie potrzebowali czasu na zapoznanie się z projektem i opiniami, a następnie wypracować wspólne stanowisko.
Początkowo projekt przewidywał, że pacjent będzie mógł sam, po uzyskaniu zezwolenia, uprawiać konopie i sporządzać przetwory na potrzeby terapii. Uprawa oraz zbiór ziela i żywicy konopi innych niż włókniste na potrzeby terapii miały być dozwolone po uzyskaniu zezwolenia wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego. Zezwolenie to, jak pierwotnie planowano – mogłyby uzyskać: osoby fizyczne (pacjenci lub ich opiekunowie prawni), fundacje, organizacje społeczne oraz jednostki naukowe. Zakładano, że powierzchnia uprawy i ilość zbiorów nie mogłaby przekraczać zapotrzebowania dla uczestników terapii na 120 dni kuracji.
W czasie prac nad projektem – w ramach powołanej do rozpatrzenia go podkomisji – został on istotnie zmieniony. Cześć poprawek złożyli sami autorzy.
W czwartek Raczak zaproponował poprawkę do projektu, zgodnie z którą konopie mogłyby być wykorzystywane do wytwarzania preparatów farmaceutycznych, tak by lekarze mogli ordynować sporządzenie leku recepturowego w aptece. Raczak wskazał, że zgodnie z propozycją przygotowany w ten sposób lek nie będzie refundowany. “To jest kwestia przyszłości, bo to trzeba oszacować, skalkulować” – dodał.
Wskazał również, że konopie będą sprowadzane z zagranicy, a ich uprawa w Polsce nadal nie będzie możliwa. Bartosz Arłukowicz (PO) zwracał uwagę, że takie uprawy w Polsce byłyby kontrolowane i prowadzone przez państwowe instytuty; dopytywał o powody braku zgody na uprawę konopi w Polsce. Raczak wskazał, że istnieje obawa, iż prowadzenie takich upraw w Polsce mogłoby przyczynić się do legalizacji tzw. rekreacyjnego wykorzystywania marihuany.
Podczas obrad podkomisji grupa osób położyła trzy białe dziecięce trumny na stole prezydialnym.
“To jest nieeleganckie i nieprzyjemne, takie umieszczanie trumien. To jest brak szanowania innego punktu widzenia, ale ja jestem w stanie to uszanować” – komentował Raczak. Komisja odrzuciła wniosek o przerwę i usunięcie trumien.

Similarity rank: 5.2
Sentiment rank: 0