Home Polish Polish — mix Szwajcarski koncern inwestuje w Krakowie

Szwajcarski koncern inwestuje w Krakowie

416
0
SHARE

NewsHubSzwajcarki koncern planuje kolejną inwestycję w Polsce, ma zatrudnić blisko 2 tys. osób. Firma ABB chce utworzyć zaawansowane Centrum Usług Wspólnych w Krakowie – poinformował wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.
Koncern ma zatrudnić specjalistów, którzy będą świadczyć usługi z zakresu finansów i systemów informatycznych. To efekt rozmów m.in. resortu rozwoju z zagraniczną spółką. Centrum ma być otwarte w drugiej połowie marca.
Inwestycji zagranicznych nie da się uniknąć, ważne by pieniądze, które do nas płyną były mądrze gospodarowane i stwarzały możliwości Polakom- wskazał dr Marian Szołucha, ekonomista z Akademii Finansów i Biznesu Vistula.
Spółka zamierza ponadto rozszerzyć współpracę z krakowskimi ośrodkami akademickimi m.in. Politechniką Krakowską i Akademią Górniczo-Hutniczą. Firma otrzyma ponad 4 mln zł grantu na zatrudnienie w ramach programu wsparcia inwestycji o dużym znaczeniu dla gospodarki 2011-2023. Negocjowana jeszcze umowa przewiduje, że firma musi zainwestować 11 mln zł i zatrudnić 784 osoby, w tym 95 proc. z wyższym wykształceniem. ABB to szwajcarska firma z branży energetycznej oraz automatyki przemysłowej. Grupa ABB zatrudnia ok. 135 tys. osób w blisko 100 krajach.
RIRM

Similarity rank: 1.1
Sentiment rank: 3.5