Home Polish Polish — mix Turcja: 40 proc. z 880 tys. syryjskich nieletnich uchodźców – bez szkoły

Turcja: 40 proc. z 880 tys. syryjskich nieletnich uchodźców – bez szkoły

337
0
SHARE

NewsHubPonad 40 proc. syryjskich dzieci, które znalazły schronienie w Turcji, tj. 380 tys., wciąż jeszcze jest poza szkolą, mimo że od czerwca ub. roku przyjęto do szkół o 50 proc. więcej nieletnich uchodźców niż w poprzednim roku – poinformował w czwartek UNICEF.
Obecnie – według UNICEF – około pół miliona nieletnich uchodźców z Syrii uczy się w tureckich szkołach i po raz pierwszy ta liczba syryjskich dzieci i młodzieży w Turcji jest większa niż pozostających poza szkołą – oświadczył w czwartek po zakończeniu inspekcji w tym kraju dyrektor UNICEF Justin Forsyth.
“Należy pogratulować Turcji tego wielkiego osiągnięcia, ale jeśli nie znajdzie się na ten cel więcej środków, powstanie realne zagrożenie, że wyrośnie stracone pokolenie, to jest pokolenie syryjskich dzieci pozbawionych wykształcenia i umiejętności, które pewnego dnia będą niezbędne do odbudowy ojczyzny” – ostrzega Forsyth.
Według danych UNICEF w Turcji przebywa ponad 1,2 miliona nieletnich uciekinierów z wielu krajów; Turcja zajmuje pierwsze miejsce wśród państw przyjmujących tych uchodźców.
UNICEF wraz z tureckim rządem podejmują najrozmaitsze inicjatywy w celu włączenia syryjskich dzieci do krajowego programu pomocy uchodźcom, która polega także na udzielaniu rodzinom uchodźców tanich kredytów na opłacanie nauki dzieci.
Od roku 2013 fundusze UNICEF pomogły w budowie lub wyremontowaniu w Turcji blisko czterystu szkół i wyszkoleniu kadry ok. 20 000 syryjskich nauczycieli -wolontariuszy.
Mimo to, jak wynika z danych UNICEF, 2,7 miliona syryjskich dzieci w ich własnym kraju i innych krajach regionu, w których znalazły schronienie, takich jak Egipt, Irak, Jordania, Liban lub Turcja, nie uczęszcza do szkoły.
Większość pozostała w Syrii, gdzie około dwóch milionów nieletnich przebywa w regionach, w których nie ma dostępu nawet do najbardziej nieodzownej pomocy. Z tego 700 000 dzieci przebywa na terenach kontrolowanych przez Państwo Islamskie. (PAP)
ik/ mc/

Similarity rank: 1.1
Sentiment rank: 0