Home Polish Polish — mix Uchwała antysmogowa dla Małopolski – i co dalej?

Uchwała antysmogowa dla Małopolski – i co dalej?

410
0
SHARE

NewsHub– To głosowanie powinno stać się początkiem procesu, który z małopolskich domów wyrzuci najbardziej trujące piece, tzw. kopciuchy. Bardzo ważny jest także zakaz używania w Małopolsce najgorszych paliw, mułów i flotokoncentratów. To pomoże Małopolanom złapać oddech. Mamy nadzieję, że w ślad za naszym regionem, pójdą teraz inne. Kolejny może być Śląsk – komentuje Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego. Uchwała antysmogowa określa dopuszczalne paliwa oraz instalacje grzewcze dopuszczone do użytkowania w gospodarstwach domowych na terenie Małopolski, poza Krakowem. Pod Wawelem, od stycznia 2016 roku obowiązuje już osobna uchwała zakazująca, począwszy od 2019 roku, stosowania wszelkich paliw stałych dla celów grzewczych.
Od 1 lipca w Małopolsce nie będzie możliwa instalacja kotła na węgiel lub drewno o parametrach emisji gorszych niż wyznaczone w unijnych rozporządzeniach w sprawie ekoprojektu. Osoby, które budują nowy dom, przeprowadzają remont z wymianą kotła lub wymieniają kocioł na nowy, będą zobowiązane zainstalować nowoczesny kocioł.
Do końca 2022 roku konieczna będzie wymiana kotłów na węgiel lub drewno, które nie spełniają żadnych norm emisyjnych. Do końca 2026 roku trzeba będzie wymienić kotły należące do trzeciej i czwartej klasy. To okres, jak podkreślają autorzy projektu, dłuższy niż ich żywotność.
Dodatkowo od 1 lipca 2017 roku w całej Małopolsce zacznie obowiązywać zakaz stosowania mułów i flotów węglowych. Wprowadzony zostanie także zakaz spalania drewna i biomasy o wilgotności powyżej 20 proc. Oznacza to, że drewno będzie musiało być sezonowane.
– Mamy przełom w walce o czyste powietrze w Małopolsce. Bez nałożenia odgórnego wymogu wymiany „kopciuchów”, proces ucywilizowania ogrzewania domów zająłby dziesiątki lat. Pamiętajmy jednak, że uchwała to dopiero początek. Teraz należy się skupić na jej wdrożeniu – komentuje Marek Józefiak odpowiedzialny za kampanię antysmogową Polskiej Zielonej Sieci na Podhalu.

Similarity rank: 3.3
Sentiment rank: 3.3