Home Polish — mix Zołnierz Wyklęty twarzą miasta

Zołnierz Wyklęty twarzą miasta

433
0
SHARE

W niedzielę w Gdańsku odbyła się III Krajowa Defilad Pamięci Żołnierzy Niezłomnych. Z okazji uroczystości przeprowadzono rekonstrukcję działań różnych formacji Żołnierzy Wyklętych. W defiladzie wzięło udział około dwa tysiące osób.
W całej Polsce odbywają się obchody Narodowego Dnia Pamięci “Żołnierzy Wyklętych”. W wielu miastach przeszły upamiętniające marsze i zorganizowano okolicznościowe biegi. Jednak wydarzenie na największa skalę odbyło się w Gdańsku, gdzie ulicami historycznego centrum przeszło niespełna dwa tysiące osób, z czego ok. 20 grup rekonstrukcyjnych z całej Polski.
II Krajowa Defilad Pamięci Żołnierzy Niezłomnych wyruszyła spod kościoła św. Brygidy. Kolumnę marszu prowadził jadący konno gen. Władysława Andersa., w którego rolę wcielił się jeden z rekonstruktorów wydarzenia. Całemu marszowi towarzyszyła orkiestra Straży Granicznej.
Wśród grup rekonstrukcyjnych znalazły się wśród nich m.in. grupy specjalizujące się w badaniu i odtwarzaniu działań Pierwszej Samodzielnej Brygady Spadochronowej, Pierwszej Dywizji Pancernej pod dowództwem gen. Stanisława Maczka, 5. oraz 3. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, oddziałów Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość czy I Brygady Podlaskiej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego.
Ponadto w organizację marszu zaangażowani byli uczniowie gdańskich szkół oraz kibice Lechii .
W defiladzie jechały także pojazdy związane z polskimi formacjami, w tym amerykański jeep Willys oraz kopia “Szarego Wilka” – transportera opancerzonego użytego w czasie Powstania Warszawskiego.
W paradzie wzięli udział mieszkających na Pomorzu kombatanci, ale także przedstawiciele władz m.in. szefowa gabinetu premier Elżbieta Witek oraz przewodniczący “Solidarności” Piotr Duda. Gościem specjalnym była córka gen. Andersa – minister, pełnomocnik premier ds. Dialogu Międzynarodowego Anna Maria Anders.
– to dla mnie specjalni bohaterzy. Mój ojciec tak marzył o tej wolnej Polsce i tak przeżywał to, co się działo tutaj w kraju po wojnie – powiedziała minister na zakończenie I dodał, że liczy, iż w przyszłości organizowanych będzie więcej podobnych skalą przedsięwzięć.
Na zakończenie przemarszu odczytano również list Andrzeja Dudy, w którym prezydent mówił o konieczności upamiętnienia i szacunku dla bohaterów Armii Krajowej.
– Niepodległa Polska dokłada starań, aby należycie honorować swoich najlepszych synów, którzy w czasach terroru i zniewolenia dali wspaniałe dowody męstwa i odwagi, patriotyzmu i dzielności żołnierskiej – napisał Andrzej Duda.
III Krajową Defiladę Pamięci Żołnierzy Niezłomnych poprzedziła msza w kościele św. Brygidy. Odprawił ją metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź.
– Nie można dopuścić do tego, aby w Polsce, zwłaszcza w Polsce współczesnej, nie została odtworzona martyrologia narodu polskiego – mówił metropolita. I dodał – stanowią część tego martyrologium. Ponad osiem i pół tysiąca zginęło w walce, a pięć tysięcy zostało skazanych na karę śmierci, na połowie wykonano wyroki. Ponad 20 tysięcy poniosło śmierć w więzieniach i obozach.
Arcybiskup Głódź przypominał, że Żołnierze Niezłomni zostali usunięci ze zbiorowej pamięci i że pozbawiano ich ludzkiej godności oraz honoru żołnierskiego.
Ponadto metropolita gdański w swoim kazaniu odniósł do sztuki “Klątwa” wystawianej w warszawskim Teatrze Powszechnym.
– W teatrze finansowanym przez samorząd warszawski, ma miejsce bluźnierczy spektakl, gorszące widowisko moralnego nihilizmu, pogardy dla chrystusowego krzyża, dla osoby Jana Pawła II, dla naszej chrześcijańskiej wiary – powiedział abp Głódź.
W niedzielę w gdańskim parku im. Reagana odbył się także Bieg Tropem Wilczym upamiętniający Żołnierzy Wyklętych. Podobny bieg, połączony z ogniskiem i wspólnym śpiewaniem pieśni żołnierskich odbył się również w Sopocie. Po tym biegu jego uczestnicy przeszli pod pomniki sanitariuszki AK Danuty Siedzikówny ps. Inka oraz Armii Krajowej, gdzie złożono wieńce i kwiaty. Natomiast w niedzielę wieczorem ulicami Gdyni przejdzie VI Marsz ku czci Żołnierzy Wyklętych.
Gdańskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych organizuje “Koalicja Pamięci o Żołnierzach Niezłomnych” powołana w październiku ub.r. W skład “Koalicji” wchodzą: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku, Bractwo Świętego Pawła, Bazylika św. Brygidy w Gdańsku, Fundacja “Tożsamość i Solidarność”, Stowarzyszenie Kibiców Lechii Gdańsk “Lwy Północy” i Stowarzyszenie Historyczne im. 5 Wileńskiej Brygady AK.

Similarity rank: 7
Sentiment rank: 3.2