Home Polish Polish — mix Kraków. Najcenniejsze obiekty z kolekcji Książąt Czartoryskich w Arsenale

Kraków. Najcenniejsze obiekty z kolekcji Książąt Czartoryskich w Arsenale

255
0
SHARE

350 przedmiotów wybranych z liczącej 336 tys. muzealiów kolekcji Książąt Czartoryskich będzie można od dzisiaj oglądać w krakowskim Arsenale na wystawie „Najcenniejsze”.
350 przedmiotów wybranych z liczącej 336 tys. muzealiów kolekcji Książąt Czartoryskich będzie można od dzisiaj oglądać w krakowskim Arsenale na wystawie „Najcenniejsze”.
Wystawa prezentuje bogactwo i różnorodność Kolekcji Książąt Czartoryskich, obejmującej sztukę starożytną, polskie i europejskie malarstwo, militaria, rzemiosło artystyczne, pamiątki po sławnych ludziach, dokumenty historyczne. Najstarsze dzieła powstały ok. 4 tys. lat temu, najmłodsze w XIX wieku.
Kolekcja Książąt Czartoryskich pod koniec grudnia została zakupiona przez państwo.
Dyrektor Muzeum Narodowego Andrzej Betlej mówił, że decyzja, co pokazać publiczności, była bardzo trudna.
Ekspozycję w Arsenale otwierają portrety twórców kolekcji księżnej Izabeli Czartoryskiej i księcia Władysława Czartoryskiego oraz klucze do pierwszego polskiego muzeum: Świątyni Sybilli i Domu Gotyckiego w Puławach.
Wśród najcenniejszych dzieł z kolekcji, które zostały wystawione, są m.in. „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem” Rembrandta, portrety Jagiellonów pędzla Łukasza Cranacha młodszego, sarkofagi egipskie i etruskie, m.in. sarkofag Tachenemti z mumią kobiety, XVI-wieczny arras nazywany „Złotym deszczem”, mozaika z Ostii z wizerunkiem Heraklesa, oryginał dokumentu Hołdu Pruskiego, list Mikołaja Kopernika.
O dwóch najcenniejszych obrazach z kolekcji Czartoryskich: „Damie z gronostajem” Leonarda da Vinci i „Portrecie młodzieńca” Rafaela przypominają na wystawie neorenesansowe ramy wykonane ok. 1890 r., w których dzieła te były wystawiane do lat 40. XX wieku. „Portret młodzieńca”, zrabowany podczas okupacji przez Niemców do dziś nie został odnaleziony. Muzealnicy wierzą, że ocalał i kiedyś będziemy mogli znów oglądać go w polskich zbiorach.
„Dama z gronostajem” – najcenniejszy obraz w polskich zbiorach – będzie od 19 maja pokazywany w gmachu głównym Muzeum Narodowego.
Wystawa w Arsenale to prezentacja nie tylko tego, co najcenniejsze, ale także odzwierciedlenie gustów kolekcjonerskich Izabeli Czartoryskiej i mody na gromadzenie pamiątek po wielkich ludziach i ważnych wydarzeniach. Zwiedzający będą mogli zobaczyć: kamyki przywiezione przez księżną Izabelę z grobu Romea i Julii, oparcie z krzesła Williama Szekspira, krzesło Jana Jakuba Rousseau, prochownicę króla Henryka VIII, urnę z relikwiami Bolesława Chrobrego, czapkę Napoleona, odlew dłoni Fryderyka Chopina.
Wystawa potrwa rok, do 8 kwietnia 2018. Ze względów konserwatorskich niektóre z obiektów: rysunki, ryciny, rękopisy, dokumenty, np. oryginał Hołdu Pruskiego, będą zastępowane innymi przedmiotami z kolekcji.
Zamknięty od jesieni 2010 r. gmach Pałacu Książąt Czartoryskich ma być otwarty w grudniu 2019 r. Muzeum Narodowe do 14 kwietnia przedłużyło termin składania zgłoszeń w konkursie na projekt nowej ekspozycji w tym budynku, organizowany we współpracy z krakowskim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich. Jak mówił dyrektor Betlej na dokończenie prac w Pałacu i aranżację wnętrz potrzeba około 30 mln zł, kolejne kilka milionów na konserwację i badania dzieł z kolekcji Czartoryskich.
PAP/RIRM

Sentiment rank: -0.6