Home Polish Polish — mix Parlament Europejski krytykuje władze Białorusi

Parlament Europejski krytykuje władze Białorusi

136
0
SHARE

Parlament Europejski potępił stłumienie marcowych protestów na Białorusi. W przyjętej rezolucji europosłowie wezwali do uwolnienia zatrzymanych i zagrozili sankcjami, jeśli prześladowania będą kont…
Parlament Europejski potępił stłumienie marcowych protestów na Białorusi. W przyjętej rezolucji europosłowie wezwali do uwolnienia zatrzymanych i zagrozili sankcjami, jeśli prześladowania będą kontynuowane.
W rezolucji europosłowie zaznaczyli, że pomimo apeli społeczności międzynarodowej o powściągliwość, reakcja służb bezpieczeństwa była niewłaściwa i nieadekwatna. Wezwali władze w Mińsku do natychmiastowego i
bezwarunkowego uwolnienia wszystkich uczestników pokojowych demonstracji, w tym dziennikarzy i obrońców praw człowieka. Praktyka aresztowań prewencyjnych – jak podkreślono w rezolucji – jest absolutnie niedopuszczalna.
„Potrzebne jest rozważne podejście, aby nie zaprzepaścić pozytywnych zmian, jakie zaszły we wzajemnych kontaktach”- powiedział przewodniczący delegacji Parlamentu Europejskiego do spraw Białorusi Bogdan Zdrojewski z PO. Zdaniem europosła Ryszarda Czarneckiego z PiS należy działać ostrożnie, by nie wepchnąć Białorusi pod kontrolę Rosji. Parlament podkreślił, że w przypadku braku postępów może rozważyć ponowne wprowadzenie sankcji.

Similarity rank: 1.1
Sentiment rank: -0.4