Home Polish Polish — mix Premier: umowa na dostawę amerykańskiego LNG bardzo dla nas ważna

Premier: umowa na dostawę amerykańskiego LNG bardzo dla nas ważna

479
0
SHARE

To bardzo ważna umowa dla Polski i korzystana finansowo – oceniła w czwartek premier Beata Szydło, odnosząc się do umowy na jednorazową dostawę amerykańskiego skroplonego gazu ziemnego LNG do naszego kraju.
To bardzo ważna umowa dla Polski i korzystana finansowo – oceniła w czwartek premier Beata Szydło, odnosząc się do umowy na jednorazową dostawę amerykańskiego skroplonego gazu ziemnego LNG do naszego kraju.
“To jest bardzo ważna umowa, która jest korzystna finansowo. Ale też przede wszystkim jest to uniezależnienie się od dostaw jednego dostawcy – gazu rosyjskiego” – powiedziała szefowa rządu w TVP Info. Jak dodała, to jest “dywersyfikacja dostaw” tego surowca.
Jak podkreśliła premier, to pokazuje, że jeżeli się chce, to “można to zrobić. Jeżeli się umiejętnie prowadzić politykę gospodarczą”.
“Być może – mam nadzieję, a właściwie jestem przekonana, że już niedługo będę mogła powiedzieć o kolejnym sukcesie, jeżeli chodzi o polską energetykę” – zapowiedziała szefowa rządu.
W nocy ze środy na czwartek o podpisaniu umowy na jednorazową dostawę amerykańskiego skroplonego gazu ziemnego LNG poinformował przebywający w Waszyngtonie szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski.
Podczas spotkania z dziennikarzami w ambasadzie RP w Waszyngtonie prezydencki minister powiedział, że to pierwszy taki kontrakt na dostawę LNG (skrót – od angielskiego Liquified Natural Gas) do Polski i w ogóle Polska jest pierwszym krajem regionu, który otrzyma amerykański gaz.
Wiceprezes PGNiG ds. handlowych Maciej Woźniak poinformował na czwartkowej konferencji, że w czerwcu do Polski przypłynie statek z amerykańskim LNG. Jest to transakcja typu spot. Ładunek wypłynie z terminala Sabine Pass w Luizjanie; do Świnoujścia dotrze w połowie czerwca br. Dopytywany o możliwość zawarcia kontraktu długoterminowego, Maciej Woźniak odpowiedział, że spółka analizuje różne możliwości, “bardziej średnioterminowe”. Jak dodał, w grę wchodzą dostawy “również z tego kierunku”.
Premier była w czwartek pytana także o wizytę wiceprezydenta Indii. Mohammad Hamid Ansari w czwartek w Warszawie spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą i z premier. W trakcie wizyty w kancelarii premiera ma zostać podpisana umowa o współpracy w dziedzinie rolnictwa.
“Będzie podpisana umowa między polskim ministrem rolnictwa i ministrem rolnictwa Indii – ważna umowa dla nas. I będą również rozmowy na temat poszerzonej współpracy gospodarczej” – powiedziała Szydło. (PAP)
aop/ akw/

Similarity rank: 5.3
Sentiment rank: 1.5