Home Polish Polish — mix Spotkanie Młodych Lednica 2000. Organizatorzy oczekiwali do 100 tysięcy osób

Spotkanie Młodych Lednica 2000. Organizatorzy oczekiwali do 100 tysięcy osób

212
0
SHARE

Po raz kolejny na Polach Lednickich zebrały się tysiące młodych ludzi, by uczestniczyć w XXI Spotkaniu Młodych Lednica 2000.
Hasłem tegorocznego spotkania młodych jest „Idź i kochaj”. Organizatorzy spodziewają się, że na Polach Lednickich pojawić się mogło do 100 tysięcy osób z Polski i zagranicy. Organizatorzy przyznali, że hasło nawiązuje do słów papieża Franciszka wygłoszonych podczas ubiegłorocznych Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Zachęcał on młodych z całego świata, by wstali z kanapy i porzucili wygodne życie. Słowa te nawiązują również do zmarłego organizatora spotkań, ojca Jana Góry. – Tegoroczne spotkanie prowadzą słowa „Idź i kochaj”. (…) Skąd wzięło się to hasło? Otóż o. Jan Góra rozpisał nam tematy Lednic na kilka lat do przodu. Na ten rok 2017 zapisał: przyszłość należy do tych, którzy potrafią następnym pokoleniom przekazać motywy życia i nadziei (…) zsyntetyzowaliśmy to w taki okrzyk „Idź i kochaj” i te słowa nas wszystkich prowadziły do dzisiejszego dnia – mówił duszpasterz Wspólnoty Lednica 2000 o. Wojciech Prus.
Spotkanie zakończy się tradycyjnie nocnym przejście młodych przez Bramę-Rybę w symbolicznym geście wyboru Chrystusa. Wcześniej odbyła się msza. Do uczestników swoje przesłanie skierował również prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak, a papież przekazał prezent – perłowy różaniec. Dostarczył go płk Krzysztof Szopiński, który w trakcie spotkania skoczył ze spadochronem.
Franciszek skierował także przesłanie do uczestników spotkania, które odczytał podczas audiencji generalnej 31 maja.
Spotkanie na Polach Lednickich zostało po raz pierwszy zorganizowane w 1997 roku przez dominikanina ojca Jana Górę. W kolejnych latach przyciągało dziesiątki tysięcy młodych, a rekordową frekwencję zanotowano w 2004 roku, gdy na Polach zebrało się 160 tysięcy osób.

Continue reading...