Home Polish — mix MSZ odcina się Komisji Europejskiej: Ingerencja w proces legislacyjny w Polsce jest...

MSZ odcina się Komisji Europejskiej: Ingerencja w proces legislacyjny w Polsce jest przedwczesna

278
0
SHARE

Ingerencja Komisji Europejskiej w toczący się obecnie proces legislacyjny dot. wymiaru sprawiedliwości w Polsce jest przedwczesna – podkreśla w komunikacie MSZ. KE po raz kolejny mówi o dialogu, a w zamian stosuje język ultymatywny, arbitralnie wyznaczając charakter i terminy rozmów – czytamy.
Wiceszef KE Frans Timmermans stwierdził w środę, że ustawy dotyczące sądownictwa w Polsce będą miały bardzo poważny, negatywny wpływ na niezawisłość wymiaru sprawiedliwości. W szczególności, dodał, podpisanie przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy dot. sądów powszechnych uzasadnia rozpoczęcie procedury o naruszenie praworządności w momencie jej publikacji.
W oświadczeniu, KE napisała, że “kolegium komisarzy prześle wezwanie do usunięcia uchybienia natychmiast po tym, jak ustawa – Prawo o ustroju sądów powszechnych – zostanie opublikowana”. Jak zaznaczył Timmermans, KE zaleca, aby polskie władze rozwiązały wszystkie zidentyfikowane przez komisarzy problemy w sprawie sądownictwa w ciągu miesiąca. Podkreślił jednocześnie, że KE cieszy się z faktu, iż prezydent Andrzej Duda ogłosił decyzję w sprawie weta dwóch ustaw – o Sądzie Najwyższym i KRS.
Do sprawy odniósł się w środę resort spraw zagranicznych. “MSZ z przykrością dostrzega, że Komisja Europejska po raz kolejny mówi o dialogu, jednak w zamian stosuje język ultymatywny, arbitralnie wyznaczając charakter i terminy rozmów. Będziemy gotowi przekazać kolejny raz merytoryczną odpowiedź Komisji Europejskiej” – czytamy w komunikacie biura prasowego resortu.
“Podtrzymujemy także wcześniejsze deklaracje o gotowości do zapoznania przedstawicieli Komisji Europejskiej ze wszystkimi aspektami procesu legislacyjnego zmierzającego do reformy polskiego wymiaru sprawiedliwości. Deklarujemy gotowość prowadzenia dialogu z Komisją Europejską, pod warunkiem jednak poszanowania zasad suwerenności państwa członkowskiego Unii” – napisano.
Według MSZ “ingerencja Komisji w toczący się obecnie proces legislacyjny w Polsce jest przedwczesna”. “Zakres tej ingerencji jest nieuzasadniony na tym etapie” – podkreślono, zwracając uwagę, że proces reformy polskiego wymiaru sprawiedliwości nie został zakończony.
“Apelujemy zatem do Komisji o powstrzymanie się od komentarzy i ocen do momentu, aż reforma polskiego wymiaru sprawiedliwości wejdzie w życie zgodnie z przepisami polskiego prawa, wynikającymi z Konstytucji RP oraz Regulaminu Sejmu RP i Senatu RP” – czytamy w komunikacie MSZ.

Continue reading...