Home Polish Polish — mix Szyszko komentuje decyzję UNESCO. „To jest obrażanie Polski”

Szyszko komentuje decyzję UNESCO. „To jest obrażanie Polski”

297
0
SHARE

Minister Środowiska Jan Szyszko na antenie Radia Maryja skomentował środową decyzję UNESCO, wzywającą m.in. do natychmiastowego zaprzestania wycinki drzew w…
Jan Szyszko zaznaczył, że Polska jest krajem, który posiada „unikatową bioróżnorodność, a jest ona wynikiem naszej działalności gospodarczej, jak np. polskiego leśnictwa, rolnictwa czy łowiectwa”. – Mówi się, że Polska niszczy bioróżnorodność, wycina toporem te wszystkie drzewa. Niech ci ludzie przyjadą i zobaczą jak wygląda puszcza, kto to spowodował i jakie są konkretne dane. Niech członkowie UNESCO powiedzą: „Tak, ja jestem zwolennikiem zupełnej ochrony biernej” – przekonywał minister. – Pytanie jednak, co będzie z tymi gatunkami, siedliskami, które są priorytetem z punktu widzenia Unii Europejskiej i miały trwać? Za to trzeba będzie wziąć odpowiedzialność – argumentował minister środowiska. Wezwanie UNESCO
Przypomnijmy, p odczas 41. Sesji Komitetu Dziedzictwa UNESCO w Krakowie wezwano Polskę do natychmiastowego zaprzestania wycinki w Puszczy Białowieskiej oraz przygotowania nowego raportu o stanie lasu. „Doskonały dzień dla Puszczy i dla nas wszystkich! (…) UNESCO opowiedziało się po stronie Puszczy i chce ją chronić” – poinformowała na Facebooku organizacja Greenpeace Polska. Przedstawiciele UNESCO na 41. sesji tej wyspecjalizowanej agendy Organizacji Narodów Zjednoczonych, która obradowała w Krakowie, zdecydowali o przyjęciu dokumentu, w którym wezwano Polskę do zaprzestania wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej, a także przygotowania nowego raportu o stanie drzewostanu w tym lesie. Ponadto na miejsce wycinki wysłana zostanie misja ekspertów, która oceni skalę dotychczasowej aktywności drwali i zdecyduje, czy rekomendować wpisanie Puszczy Białowieskiej na Listę Dziedzictwa Zagrożonego.
Zaproszenie Szyszki
Dzień wcześniej, minister środowiska Jan Szyszko zaprosił członków Światowego Komitetu Dziedzictwa UNESCO do złożenia wizyty w Puszczy Białowieskiej. Do wizyty dojdzie 8 lipca. W ocenie szefa resortu, wizyta ta pozwoli przeciąć medialne doniesienia w sprawie wycinki, której jego zdaniem nie są prawdziwe i rzetelna.
Wycinka na terenie nadleśnictwa Białowieża
Zgodnie z podpisanym przez ministra środowiska dokumentem wycinka lasu na terenie nadleśnictwa Białowieża ma objąć 180 tys. metrów sześciennych drewna w ciągu 10 lat, podczas gdy dotychczas było to 40 tys. metrów sześciennych w 10 lat. Jednym z założeń nowego programu jest wyznaczenie 1/3 terenu puszczańskich nadleśnictw, które będą pozostawione bez jakiejkolwiek ingerencji człowieka. Na pozostałej części dokonane zostaną wycinki oraz nasadzone nowe drzewa, by w pełni odtworzyć siedliska przyrodnicze. Efekty tego działania mają pokazać czy puszczę należy chronić zostawiając ją samą sobie, czy stosować tzw. metody czynnej ochrony przyrody.

Continue reading...