Home Polish Polish — mix Iran: Press TV: udany test pocisku balistycznego

Iran: Press TV: udany test pocisku balistycznego

93
0
SHARE

Test nowego irańskiego pocisku balistycznego zakończył się sukcesem – poinformowała w sobotę anglojęzyczna stacja Press TV. Film ze startu rakiety pokazał państwowy irański nadawca radiowo-telewizyjny IRIB.
Chorramszahr to trzeci typ irańskich rakiet balistycznych. Według gen. Amira Aliego Hadżizadeha, jednego z dowódców Gwardii Rewolucyjnej, pocisk “jest mniejszy i bardziej zaawansowany taktycznie i będzie operacyjny w najbliższej przyszłości”.
Jak twierdzą irańscy wojskowi, Chorramszahr ma zasięg dwóch tys. km i jest zdolny do przenoszenia kilku głowic bojowych.
W piątek rakieta balistyczna została pokazana podczas parady wojskowej w Teheranie. W swoim przemówieniu podczas uroczystości irański prezydent Hasan Rowhani zapewnił, że “Iran zamierza rozbudować swój arsenał rakietowy” i “nie potrzebuje na to zgody innych państw”.
W odpowiedzi na wystrzelenie przez Teheran 27 lipca rakiety zdolnej do przenoszenia satelitów Waszyngton nałożył sankcje finansowe na sześć irańskich przedsiębiorstw uczestniczących w irańskim programie rakiet balistycznych. Próbę rakietową, którą Teheran opisał jako sukces, ale amerykańska stacja Fox News, powołując się na źródła wywiadowcze określiła fiaskiem, USA uznały za naruszenie postawień rezolucji ONZ oraz pogwałcenie porozumienia atomowego.
Zawarte w 2015 roku porozumienie nuklearne między Iranem a sześcioma mocarstwami (Chiny, Francja, Rosja, USA, Wielka Brytania i Niemcy) ma na celu ograniczenie irańskiego programu nuklearnego i przewiduje, że Teheran zrezygnuje z dążenia do uzyskania broni atomowej w zamian za stopniowe znoszenie nałożonych na niego sankcji międzynarodowych. (PAP)

Continue reading...