Home Polish Polish — mix Sejm głosował ws. ordynacji wyborczej. Nie zabrakło kontrowersji

Sejm głosował ws. ordynacji wyborczej. Nie zabrakło kontrowersji

225
0
SHARE

Sejm przegłosował zmiany w ordynacji wyborczej. Wybory radnych w gminach do 20 tys. mieszkańców, odbędą się w jednomandatowych okręgach wyborczych. Dodatkowo została wydłużona kadencja w samorządach.
W środę klub PiS wprowadził liczne poprawki do projektu zmian w ordynacji wyborczej oraz w ustawach regulujących funkcjonowanie samorządów. PiS (choćby za pośrednictwem Łukasza Schreibera) z zapewniał, że partia rządząca nie pozwoli na upartyjnienie wyborów samorządowych.
Sejm rozpoczął głosowanie nad projektem PiS wprowadzającym zmiany w Kodeksie wyborczym oraz zaproponowanymi przez ten klub poprawkami tuż przed godz. 20. Największe emocje budziły zapisy dotyczące dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
Mocne słowa ze strony posłów opozycji padły po tym jak Sejm nie zgodził się na odrzucenie projektu PiS ws. ordynacji wyborczej. – Tą ustawą docieracie na Kreml – ocenił jeszcze przed głosowaniem Mariusz Witczak z PO.
Z kolei zdaniem Marka Sowy z Nowoczesnej za przygotowanie projektu “wzięli się polityczni amatorzy”. Lista zarzutów była długa – projekt był niespójny i wprowadzał zmiany wzajemnie wykluczające się. – Ta ustawa nie nadaje się do uchwalenia – oświadczył.
Sejm zgodnie z wnioskiem PiS i Nowoczesnej uchwalił też wydłużenie kadencji rad gmin i powiatów oraz sejmików wojewódzkich do pięciu lat.
Uchwalono również, że w gminach do 20 tys. mieszkańców radni do rady gmin wybierani będą w okręgach jednomandatowych. Izba poparła poprawkę PiS do projektu tego klubu, pierwotny zapis znosił JOW-y w wyborach do rad gmin. Za taką zmianą głosowało 272 posłów, przeciw było 132. Wstrzymało się od głosu 25 posłów.
W każdym okręgu wyborczym tworzonym dla wyboru rady w gminie do 20 tys. mieszkańców wybiera się jednego radnego. W miastach na prawach powiatu od 5 do 10 radnych.
W trakcie głosowań Marek Sowa z Nowoczesnej zarzucił marszałkowi Markowi Kuchcińskiemu, że ten nie zna treści poprawek, nad którymi głosuje Sejm. Odnosząc się do poprawki dotyczącej trybu wyboru szefa Krajowego Biura Wyborczego stwierdził, że jest ona “o armii Błaszczaków nadciągających do Polski lokalnej”.
W odpowiedzi marszałek Kuchciński kilkakrotnie zwracał uwagę, że polityk Nowoczesnej narusza powagę izby; przywołał też posła do porządku.

Continue reading...