Home Polish — mix Wyzwania dla górnictwa: Zmiana organizacji pracy i ustabilizowanie wydobycia węgla

Wyzwania dla górnictwa: Zmiana organizacji pracy i ustabilizowanie wydobycia węgla

305
0
SHARE

Na międzynarodowym rynku węgla stabilna sytuacja i w miarę korzystne prognozy. Napędzać go mają m.in. kraje Azji Południowo-Wschodniej. W Polsce nastroje także w miarę dobre. Dzięki działaniom restrukturyzacyjnym i wysokim cenom węgla rodzi
– Obecna dobra sytuacja na rynku węgla to cisza przed burzą. Jeżeli nie będziemy inwestować w nowe złoża, to wydobycie węgla będzie spadać – zaznacza prof. Zbigniew Kasztelewicz z Akademii Górniczo-Hutniczej.
Bez inwestycji w nowe złoża w trakcie 10 lat będziemy mieć do czynienia z gwałtownym spadkiem wydobycia węgla brunatnego, który odpowiada za 30 proc. produkcji energii elektrycznej w Polsce.
– Bez nowych projektów nie jest również możliwe utrzymanie produkcji węgla kamiennego – ocenia prof. Kasztelewicz. I wskazuje, że największą trudność w realizacji nowych inwestycji stanowi między innymi opracowanie dobrego raportu oddziaływania na środowisko planowanych projektów, a także trudne relacje inwestorów z resortem środowiska.
– Mam wrażenie, że Ministerstwo Środowiska nie czuje, że posiadamy czarne i brunatne złoto. Potrzeba nam już teraz nowych rozwiązań, które pchną inwestycje w nowe kopalnie do przodu. Nie byłoby dziś ani kilometra autostrady bez specustawy drogowej. Bez podobnych rozwiązań prawnych nie wybudujemy żadnej kopalni – mówi prof. Kasztelewicz.
Polskie górnictwo znajduje się w stanie permanentnej restrukturyzacji. Największy producent, czyli Polska Grupa Górnicza, zatrudniająca ponad 43 tysiące osób, ma zakończyć ten rok z zyskiem w wysokości około 200 mln zł. Natomiast rok 2018 ma być dużo lepszy i prognozuje się, że PGG zakończy go z zyskiem około 500 mln zł. Najważniejsza w PGG jest realizacja inwestycji. Spółka musi zwiększać wydobycie węgla (w mijającym roku 2017 zapewne wydobędzie go nieco powyżej 30 mln ton).

Continue reading...