Home Polish Polish — mix IPN: nowela ustawy nie ogranicza badań naukowych i wolności słowa

IPN: nowela ustawy nie ogranicza badań naukowych i wolności słowa

313
0
SHARE

Instytut Pamięci Narodowej opublikował na swojej stronie internetowej oświadczenie.
Instytut Pamięci Narodowej podkreśla, że ustawa wprowadzająca karę za użycie określenia „polskie obozy śmierci”, nie ogranicza badań naukowych i wolności słowa. Przypomina w komunikacie, że celem przyjętej przez Sejm nowelizacji ustawy o IPN jest „walka z celowym zakłamywaniem historii, bezczeszczeniem pamięci o ofiarach i hańbieniem żyjących więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych”.
Marszałek Senatu zapowiedział, że przed pracą nad ustawą o IPN będzie chciał się spotkać z Anną Azari, ambasador Izraela w Polsce. Stanisław…
Instytut Pamięci Narodowej opublikował na swojej stronie internetowej oświadczenie, w którym uspokaja krytyków noweli ustawy o IPN, że „dobrze udokumentowane” zarzuty wobec działań Polaków podczas II wojny światowej nie spowodują sankcji karnych.
Ustawa daje narzędzie walki z umyślnym, kłamliwym przypisywaniem Polakom odpowiedzialności lub współodpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne. IPN zwraca uwagę, że przepisy dotyczące kar za kłamstwa historyczne obowiązują również w innych krajach.
Instytut podkreśla, że ustawa wprowadzająca karę za użycie określenia „polskie obozy śmierci”, nie ogranicza badań naukowych i wolności słowa. Jej zadaniem jest – napisano – „walka z celowym zakłamywaniem historii, bezczeszczeniem pamięci o ofiarach i hańbieniem żyjących więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych”.
– Ustawa dotycząca „polskich obozów śmierci” może jeszcze zostać zmieniona w Senacie. Nie wiemy, czy np. będą w niej zachowane sankcje grożące…
Niestosowna ingerencja ambasady
Sobotnia wypowiedź ambasador Izraela w Polsce, Anny Azari, Instytut Pamięci Narodowej ocenia jako „niestosowną ingerencję ambasady innego państwa w nowelizację ustawy, która jeszcze nie została uchwalona”. W sobotę, podczas obchodów 73. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz ambasador Izraela zaapelowała o zmianę przyjętej przez Sejm regulacji.
W oświadczeniu IPN zwraca uwagę, że w obozie Auschwitz, który stał się miejscem zagłady przede wszystkim Żydów, osadzano także Polaków. To Polacy byli pierwszymi jego więźniami. IPN przypomina, że połowa z blisko 6 milionów obywateli polskich, którzy zginęli podczas II wojny światowej była polskimi Żydami, a połowa etnicznymi Polakami.
Instytut wskazuje także, że na opublikowanej liście nazwisk załogi niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau nie ma Polaków. „To Niemcy jako państwo ponoszą odpowiedzialność za zbrodnie popełniane w obozach koncentracyjnych” – pisze w oświadczeniu Instytut Pamięci Narodowej.

Continue reading...