Stephen Hawking, genialny astrofizyk oraz autor książek oraz publikacji naukowych zmarł w wieku 76 lat w Cambridge. To smutny dzień dla światowej nauki.
Doceń i poleć nas
O śmierci astrofizyka świat poinformowały jego dzieci w specjalnym oświadczeniu, które zostało opublikowane przez agencję Press Association. Stephen Hawking zmarł w swoim domu w Camrbidge w otoczeniu bliskich. Nie podano szczegółów dotyczących przyczyn śmierci jednego z najwybitniejszych umysłów historii ludzkości:
Jest nam niezmiernie smutno, że dzisiaj żegnamy naszego ojca. Uważamy, że był wielkim naukowcem i jego dzieła będą pamiętane przez wiele lat. Jego odwaga, poczucie humoru oraz błyskotliwość będą inspiracją dla ludzi na całym świecie.
W wieku 21 lat, w 1963 roku Stephen Hawking usłyszał przerażającą diagnozę: stwardnienie zanikowe boczne. To zabrzmiało jak wyrok, zresztą prognozy dotyczące jego dalszego życia nie były optymistyczne. Lekarze dawali mu maksymalnie 2 lata życia, wybitny naukowiec jednak zdołał przeżyć ponad pięćdziesiąt – nie udało mu się jednak uniknąć wózka inwalidzkiego oraz zdania się na pomoc innych ludzi. Do końca swojego życia korzystał z syntezatora mowy, który był jedynym pomostem komunikacyjnym między nim, a otaczającym go światem.
Jego główne osiągnięcia dotyczą kosmologii teoretycznej oraz grawitacji kwantowej. Stephen Hawking wraz z innymi naukowcami, Brandonem Carterem, Wernerem Israelem oraz D. Robinsonem wyprowadził matematyczny dowód twierdzenia Wheelera, który dowodził iż czarna dziura jest w pełni opisana przez trzy właściwości: masy, momentu pędu oraz ładunku elektrycznego. Korzystając ze złożonych modeli matematycznych wyprowadzonych ze szczególnej teorii względności udało mu się dowieść, że istnienie osobliwości w czasoprzestrzeni jest zjawiskiem normalnym, niewymagającym żadnych szczególnych warunków. Zaproponował również tzw. promieniowanie Hawkinga odnoszące się do czarnych dziur oraz ich emisji cząstek subatomowych. Co do tej teorii były spore wątpliwości (gdyż nie było sposób potwierdzić faktu, iż materia wlatująca do czarnej dziury już jej nie opuści), Hawking drogą konsensusu wycofał się z twierdzenia.
Zaistniał w życiu publicznym jako autor bardzo specyficznych żartów, często zakładał się z innymi naukowcami, a także potrafił ubrać skomplikowane zagadnienia w proste do zrozumienia metafory. Wystąpił jako on sam w serialu „Teoria wielkiego podrywu” w aż sześciu odcinkach. Pytanie o bezsensowność „pytania o to, co było przed Wielkim Wybuchem” skwitował porównaniem do: „co jest na północ od bieguna północnego” uznając obydwa za bezsensowne.
Uważał, że przed ludzkością nie ma większej przyszłości na Ziemi i dlatego powinno się dbać o rozwój eksploracji kosmosu. Nie wykluczał możliwości podróży w czasie i dodatkowo, wyrażał pogląd o obecności innych form inteligentnego życia w kosmosie. Ponadto, był ateistą, który słowo „Bóg” traktował głównie jako przenośnię.
Grafika wprowadzająca: By Doug Wheller [CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons
Doceń i poleć nas

Continue reading...