Według prokuratury K. niesłusznie został skazany za zgwałcenie i zabójstwo piętnastolatki w Miłoszycach (Dolnośląskie).
– Najważniejsze, by Tomasz K. szybko opuścił więzienie i odzyskał dobre imię – powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Według prokuratury K. niesłusznie został skazany za zgwałcenie i zabójstwo piętnastolatki w Miłoszycach (Dolnośląskie).
Tunezyjczyk, oskarżony o zabójstwo w Ełku (Warmińsko–Mazurskie) 21–letniego mężczyzny nie przyznaje się do winy; przed Sądem Okręgowym w Suwałkach…
Z inicjatywy Zbigniewa Ziobry (jako prokuratora generalnego) do Sądu Okręgowego we Wrocławiu trafił we wtorek wniosek o zawieszenie kary wobec K. Dzięki temu będzie mógł wyjść na wolność, zanim jeszcze formalnie sąd prawomocnie oczyści go z zarzutów.
– Najważniejsze jest, by ten mężczyzna jak najszybciej opuścił mury więzienia – powiedział w rozmowie z PAP minister.
– Następną kwestią będzie przywrócenie mu dobrego imienia, o czym też zdecyduje sąd – dodał.
Tomasz K. został w 2004 r. skazany na 25 lat więzienia. Na polecenie szefa resortu sprawiedliwości prokuratura złożyła już do Sądu Najwyższego wniosek o wznowienie postępowania w tej sprawie.
Wniosek o zawieszenie kary
Jednak zanim K. zostanie oczyszczony z zarzutu morderstwa, musiałby zgodnie z prawem dalej siedzieć w więzieniu, dlatego wniosek o zawieszenie mu kary jest najlepszym rozwiązaniem, które gwarantuje, że szybko odzyska wolność.
Dymisja słowackiego ministra to echo zamordowania dziennikarza Jana Kuciaka oraz największych od dziesięcioleci protestów ulicznych mających…
Z prośbą o ponowne zajęcie się sprawą do ministra Ziobry zwrócili się w zeszłym roku rodzice Małgorzaty K.
– Poleciłem raz jeszcze zbadać okoliczności śmierci 15-letniej Małgosi. Zajęli się tym doświadczeni prokuratorzy i policjanci z Wrocławia. Dzięki ich pracy, mimo upływu lat, udało się zatrzymać mężczyznę, który – jak wszystko na to wskazuje – jest rzeczywistym sprawcą tej potwornej zbrodni – powiedział Ziobro.
Zarzuty dla Ireneusza M.
– Zatrzymany to Ireneusz M., który jest w areszcie. Prokurator postawił mu zarzut gwałtu ze szczególnym okrucieństwem i zabójstwa Małgorzaty K. Jednocześnie prokuratorzy doszli do wniosku, że siedzący od 18 lat w więzieniu Tomasz K. nie miał związków z tą zbrodnią – wyjaśnił minister.
– Wiem, że to nie ukoi bólu bliskich Małgosi, ale mam nadzieję, że znalezienie osoby, która najprawdopodobniej odpowiada za jej śmierć, będzie dla nich choć drobnym zadośćuczynieniem – powiedział Ziobro.
Podziękował rodzicom, że zwrócili się do niego o ponowne zbadanie sprawy. – Bez ich determinacji nie dowiedziałbym się o tej historii i nie podjąłbym decyzji o wszczęciu śledztwa – dodał minister.
Rzeczniczka prasowa Prokuratury Krajowej Ewa Bialik poinformowała wcześniej PAP, że dolnośląski wydział zamiejscowy PK złożył wniosek o zawieszenie odbywania kary przez K. Mężczyzna, zdaniem prokuratury, nie popełnił zbrodni, za którą go skazano w 2004 r. na 25 lat więzienia – zabójstwa i zgwałcenia 15-letniej dziewczyny. Wcześniej przebywał w areszcie od 2000 r.
Wznowienie śledztwa
Śledztwo zostało wznowione w 2017 r. Ireneusza M. zatrzymano w czerwcu 2017 r. pod zarzutem zgwałcenia ze szczególnym okrucieństwem i zabójstwa piętnastolatki
Jeżeli wrocławski sąd wcześniej pozytywnie rozpatrzy wniosek o zawieszenie kary, to T. będzie na wolności czekał na rozpatrzenie wniosku przez Sąd Najwyższy. SN może wniosek prokuratury o wznowienie postępowania w sprawie Tomasza K. odrzucić, uwzględnić i uniewinnić K., lub uwzględnić i skierować sprawę do ponownego rozpatrzenia.

Continue reading...