Krajowa Rada Komornicza przymierza się do stworzenia portalu internetowego, na którym będzie można licytować zajęte przez komornika mienie. Serwis ma ruszyć za około pół roku.
W ciągu najbliższych sześciu miesięcy Krajowa Rada Komornicza (KRK) uruchomi specjalny portal internetowy, na którym będzie można wylicytować zajęte przez komorników mienie. Na początek będą to ruchomości — samochody, biżuteria, meble czy sprzęt elektroniczny. W dalszej perspektywie KRK planuje również licytacje zajętych nieruchomości przez internet.
Zobacz też:
Po co tworzony jest serwis? KRK chce w ten sposób zwiększyć mocno spadające w ostatnich latach zainteresowanie licytacjami ruchomości. Będzie to również rozwiązanie wygodniejsze dla chętnych na wylicytowanie samochodu czy komputera, gdyż będą mogli wziąć udział w licytacji nie ruszając się z domu. Przewidziano nawet rozwiązanie dla osób, które nie mają komputera — dostęp do systemu licytacyjnego ma być możliwy również w sądach rejonowych.
Zobacz też:
Zaletą takiego rozwiązania ma być z jednej strony wygoda licytujących, którzy nie będą musieli się fatygować na licytację, a z drugiej większa transparentność przeprowadzenia licytacji. Jej uczestnicy będą mogli na bieżąco patrzeć, jaka jest najwyższa zaoferowana cena.
Licytacje komornicze przez internet pod wieloma względami rzeczywiście będą przypominać popularne od lat serwisy aukcyjne. Będą też jednak różnice. Pierwszą będzie wnikliwsza weryfikacja danych. Chcąc wziąć udział w licytacji, będziemy musieli podać imię, nazwisko, PESEL, e-mail oraz adres i dopiero po weryfikacji zgodności tych danych z bazą PESEL zostanie użytkownikowi przydzielony login uprawniający do wzięcia udziału w licytacji. Drugą istotną różnicą może być konieczność wpłacenia rękojmi, by móc uczestniczyć w licytacji. Do rozstrzygnięcia pozostanie również kwestia odbioru wylicytowanego towaru. Zapewne w każdym przypadku zaistnieje konieczność umówienia formy odbioru z komornikiem, chociaż w przypadku aut konieczny będzie raczej odbiór osobisty.